سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1391/10/4

مردم مالستان به پاسداشت خدمات کم نظیر غلام حضرت عسکریار، قومندان خدوم امنیه ولسوالی مالستان و بر علیه توطئه خیانت پیشه گان دست به تظاهرات زدند

هنوزچند ماهی ازمعرفی غلام حضرت عسکریار به عنوان قومندان امنیه ولسوالی مالستان نگذشته بود که روز گذشته (مورخه 3/10/1391) در رسانه های داخلی و خارجی، این خبر انعکاس یافت که مردم مالستان جهت انزجار از قومندان امتحان پس داده قبلی (عباسی جاغوری) و به پاسداشت خدمات کم نظیر قومندان غلام حضرت عسکریار، دست به تظاهرات زدند و با خشم و انزجار کامل به سمت ولسوالی مالستان یورش بردند.

شعار مردم این بوده است: ماقومندان جدید نمی خواهیم

براساس گزراش های رسیده تعداد جمعیت تظاهر کننده بالغ بر هفتصد نفر بوده است که متأسفانه در اثر شلیک گلوله از سوی حامیان عباسی جاغوری، (اطلاعات دقیقی در دست نیست) یک مأمور پلس کشته شده و یک نفرهم به شدت زخمی شده است.

تصویر قومندان امنیه: دگروال غلام حضرت عسکریار

آنچه به عنوان سوال اساسی در این تظاهرات خشونت آمیز، مطرح است این است که چرا قوماندان امنیه قدیم (غلام حضرت عسکریار) که مردم از عملکرد سه ماهه او راضی هستند، از کارش برکنار می شود و شخصی بنام عباسی جاغوری که مردم مالستان خاطره تلخی از دوره پیشین قوماندانی ایشان در مالستان دارند، بجایش معرفی می شود!! 

 اگر منظور از تغییرات و تحولات اداری زود به زود، از سوی مقامات ولایت غزنی در ولسوالی مالستان، خدمت به مردم هست، روشن است که آقای عسکریار دلسوزتر از عباسی برای مردم آن سرزمین بوده است. نشانه اش هم آن است که مردم به پاس خدمات ایشان حاضراست دست به تظاهرات هزار نفری بزند و از عملکرد سه ماهه او به هر نحو ممکن تقدیر نماید.

 این سؤالی است که خود دولت مردان و مقامات ولایت باید پاسخ گو باشند که به نظر می رسد چنین انتظاری از دولت و مقامات فعلی نا بجا باشد.!!! 

 در این تظاهرات آنچه مایه تأثر و تأسف است این است که چرا خون انسان های بی گناه  درجامعه ما این قدرکم ارزش شده است که در یک دادخواهی معمولی و ابراز خواسته هایش برزمین میریزد.

از سوی دیگر خوشحالی و مسرت نیز در آن است که مردم با این کار شان به حکومت و ولایت غزنی فهماند که درسرنوشت شان کمتر دخالت کنند و به آراء مردم احترام بگذارند و اجازه دهند که خود مردم سرنوشت خود را در دست بگیرد و حکومت به صورت لحظه ای و از مجرای واسطه بازی و ....،  با سرنوشت مردم بازی نکنند.

جزئیات این خبر را در روزهای آینده به اطلاع شما خواهیم رساند.

متن گزارش خبر گذاری بخدی

گزارش ها از ولایت غزنی در مرکز کشور حاکیست، صدها باشنده ولسوالی مالستان این ولایت در اعتراض به تبدیلی قوماندان امنیه این ولسوالی، تظاهرات کردند. 

صدها باشنده ولسوالی مالستان این ولایت در اعتراض به تبدیلی قوماندان امنیه این ولسوالی، تظاهرات کردند
ضامن علی هدایت، ولسوال مالستان با تایید این رویداد به خبرگزاری بخدی گفت که تظاهرات به خشونت کشیده شده است.
به گفته آقای هدایت در نتیجه درگیری میان معترضان و ماموران امنیتی یک سرباز پولیس کشته شده است.
او می گوید که تحقیقات در زمینه آغاز شده اما تا کنون هویت فردی که این مامور امنیتی را کشته مشخص نشده است.
مخالفت در برابر تصمیمات وزارت داخله به منظور تبدیلی مقام های محلی ولایات اخیرا افزایش یافته است.
پیشتر، بر اثر مخالفت ها بر سر معرفی قوماندان امنیه ولسوالی بغلان مرکزی، سه مامور قطعه خاص اردوی ملی کشته شدند.
به تازگی وزارت امور داخله، شخصی به اسم عباسی را به عنوان قوماندان امنیه جدید ولسوالی مالستان معرفی کرده که با واکنش تند باشندگان این ولسوالی مواجه شده است.
ضامن علی هدایت ولسوال مالستان می گوید که معترضان امروز با سنگ و چوب به طرف ساختمان ولسوالی حمله کرده اند.
آقای هدایت افزود که در حال حاضر معترضان از محل متفرق شده اند اما به گفته او ماموران امنیتی در برخی مناطق در حال اماده باش قرار گرفته اند.

محمد رحیم، از شاهدان عینی در گفت و گو با خبرگزاری بخدی شمار معترضان را از 600 تا 800 تن خوانده است.

او گفت: "مردم با سردادن شعارهایی ما قوماندان جدید نمی خواهیم، به سمت دروازه ساختمان ولسوالی حرکت می کردند."
به گفته او، در این تظاهرات یک تن کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.
داکتران موظف در شفاخانه محلی ولسوالی مالستان نیز انتقال یک کشته و یک زخمی را تایید کرده اند.
به گفته آنان، قربانی با ضرب گلوله کشته شده است.
به نظر می رسد که معترضان مخالف تبدیلی غلام حضرت عسکریار قوماندان امنیه پیشین ولسوالی مالستان هستند که از مدت ها بدین سو در این ولسوالی قوماندان امنیه بوده است.


طبقه بندی: ولایت غزنی،  ولسوالی مالستان ، 
کلیدواژه: تظاهرات مردم مالستان یک کشته و یک زخمی برجای گذاشت، در مالستان آدم کشته شد، خبر جدید از مالستان،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان