تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - ششمین یادواره شهدای مالستان برگزار شد


سپاس از بازدید شما
تاریخ : چهارشنبه 1395/07/7
شش سال است که مراسم یادبود شهدای مالستان با حضور هیئت‌های مذهبی مالستانی مقیم تهران با میزبانی یک هیئت برگزار می‌شود. مراسم امسال با میزبانی «هیئت حضرت امام سجاد (ع)» مربوط به قریه‌های پشه‌خانه تا جمبود، با رویکرد معرفی «سرداران شهید مالستان» برگزار شد. مراسم با تلاوت قرآن توسط حجت‌الاسلام آقای محقق شنیه ده، آغاز و با نوحه‌خوانی نوحه‌خوانان هیئت‌ها و اجرای «علی‌مدد ضوانی» ادامه یافت.


سپس «محمدحسین فیاض» از طرف هیئت میزبان خوش‌آمدگویی نموده و ، گزارشی از روند برگزاری مراسم ارایه کرد.

وی در بخشی از سخنان خود یاد آور شد: تاکنون چهل جلد کتاب از سوی نویسندگان مالستان چاپ شده که بیست جلد آن به حضرت آیت‌الله العظمی فیاض اختصاص دارد. بقیه توسط استاد طارق مالستانی، استاد علی‌زاده، دکترسلمانعلی زکی، محمدحسین فیاض، صادق فیاض چاپ شده که باتوجه به رقم بالای علما و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی مالستان، بسیار ناچیز است. در زمان جهاد، مالستان، 14 باب مدرسه علمیه داشت که اکنون، پنج باب آن، نیمه فعال است و این وضع، خیلی نگران کننده است؛ خصوص که علما و طلاب معاصررو به پیری رفته و بعد از آنان، جامعه با کمبود روحانیت روبه‌رو خواهد شد. در بخش مکاتب مالستان، از 62 باب مکتب، 16 باب آن، لیسه است. طبق آمار سال 1391ش مدیریت معارف مالستان، در این سال 427 22٬ دانش‌اموز بوده که 10،622 پسر و 11،765 دختر مشغول به تحصیل بوده است. در بخش معلمین، 560 معلم مرد و 165 معلم زن در مالستان تدریس می‌کنند که اغلب، معلم مسلکی نیستند. یک هزار آمار بالای دختران دانش‌آموز نشان می‌دهند که میزان رشد سواد دربین بانوان بالارفته و آنان، کم‌کم به تحصیلات عالی دست‌می‌یابند اما پسران به دلیل مسافرت و مشغول به کار شدن، از سواد کم برخوردار می‌شوند که در نتیجه تعادل به هم خورده، عواقب خوبی در پی نخواهد داشت.
سپس محمدصادق افتخاری، مقاله‌ای با عنوان «معرفی سرداران شهید مالستان» ارایه کرده و زندگی‌نامه شش تن از این سردران را به خوانش گرفت.
در ادامه استاد برهانی لومان، به عنوان سخنران مهمان، سخنان مبسوطی پیرامون نقش تاریخی هزاره‌ها در تاریخ اسلام را بیان کرده و شکست آنان در زمان عبدالرحمان را آسیب‌شناسی نمود. وی در ابتدا، از مردم مالستان تقدیر فراوان نمود که با برگزاری مراسم پرشکوه، یاد شهدای شان را گرامی می‌دارند و با این کار پیوند خود با تاریخ شان را حفظ می‌کنند. قطعاً چنین مراسم باید الگوی دیگر مناطق باید باشد، زیرا مردمی، زنده خواهد بود که تاریخ خویش را فراموش نکند و شهدا تاریخ‌سازان ما هستند.

استاد برهانی،  در بخش دیگر سخنان خود، مسلمان و شیعه شدن هزاره‌ها را همزمان دانسته و امیرفولاد غوری و ابومسلم را هزاره معرفی نمود و گفت: هزاره ها همواره نترس و جنجگو بوده و آنان، دودمان بنی‌امیه را برچیدند. در زمان غزنویان، مالیات هزاره‌ها، اسلحه بود زیرا هزاره‌ها در صنعت اسلحه‌سازی، بسیار موفق بودند. استاد برهانی، شجاعت و غرور هزاه‌ها در جنگ با شوری و حکومت دست‌نشانده‌ آن را ستود و از نقش آنان در جنگ عدالت‌خواهی غرب کابل، به نیکی یاد کرد و گفت: در حال حاضر هم در سوریه این هزاره‌ها بودند که در قالب فاطمیون، داعش را شکست دادند. نیروی هوایی به عنوان یک حامی، نقش دارد، اما در جنگ آن‌چه تعیین کننده است، نیروی زمینی است. این نیروی زمینی هزاره‌ها بودند که جلو پیش‌روی داعش را گرفتند و تا نابودی داعش پیش رفتند که اکنون در ایران چنین آرامش وجود دارد.

فیاض م, [۰۳.۱۰.۱۷ ۱۱:۴۶]
ایشان افزود: هزاره ها درتاریخ روزگار موفق داشتند اما روزسیاه شان ازدوره عبدالرحمان شروع شد و تاثیر آن  برزندگی مردم طولانی خواهد بود ولی مهم علت این سیه روزی است، وی سپس علت مهم سیه روزی دوره عبدالرحمانی را خیانت بر خی ازخوانین هزاره برشمرد که سه نمونه روشن دارد نمونه اول آن، اقدام علیه قیام ایوب خان که درصدد بود عبدالرحمان را به عنوان عامل انگلیس ازجای بردارد و ایوب خان موفق شده بود بیعت مردم هلمند قندهار و هرات را بدست آورده و تا قندهار هزاران نفر در تحت فرمان او برای سرنگونی عبدالرحمان بپا خاسته بودند اما دربرابر او خوانین دایکندی با هزاران نفر ایستاد و جنگید تا درنهایت ایوب خان شکست خورد، به ایران پناهنده شد، دوم مشکی عالم از طایفه غلزایی بپاخاستند و درمنطقه وردک رسیده بودند که خوانین جاغوری با 12 هزا نفر راه اورا سد کردو آنان شکست خورد، نمونه سوم، خوانین دایکندی و دایزنگی، به امیر قول داده بود که مردم یاغستان را که شامل ارزگان و مناطق مهم دیگر تا قندهار می شد را از تصرف هزاره های آن سامان خارج نمایند، چندین هزار نفر همراه با صدها خروار، جو، کاه، علف و سازو برگ جنگی د. اختیار عبدالرحمان گذاشت، تا مردم هزاره یاغستان را سرکوب کند. در مالستان هم رقابت خانوادگی خوانین، باعث شد که بنیاد خان جرس، رهبر مالستان به زندان افتاده و شهید گشته، رقبای او هم رکاب سپاه عبدالرحمان خان گردد.

درنتیجه با توجه به نکات شده، مردم هزاره قتل عام شدند که هنوز آثار آن نسل کشی باقی است بلکه تا چندین سده دیگر باقی خواهد ماند.
هزاره وقتی موفق خواهدشد که ازوضعیت طایفه گری و قبیله ای بیرون آمده براساس لیاقت و شایستگی، رهبری خود را انتخاب کند اگرنه بازهم شکست خواهد خورد. خوانین به علت نگاه رقیبانه علیه هم دیگر و قبیله ای عمل کردن و نداشتن آینده نگری، نیز عدم نگاه صلاح جمعی مردم هزاره، هم خود و هم مردم را تباه کردند.
سخنران بعدی مراسم، استاد صالحی سوکه بود که با سخنان وحدت‌بخش، تجلیل از شهدای مالستان و بررسی نقش سردران آن، سخنان خویش را آغاز و ادامه داد. وی ضرورت تداوم برنامه یادبود شهدا را متذکر شده و از هیات های مالستان سپاسگزاری نمود.
پایان بخش مراسم شهدا، مداحی «عماراکبری» بود که بانوای گرم خویش از مصیبت اهلبیت (ع) یاد نموده و محفل را عاشورایی کرد. محفل با دعای حجت‌الاسلام استاد فصیحی سوکه، پخش بروشور یادواره شهدا و پذیرایی از مهمانان پایان یافت.

طبقه بندی: ولایت غزنی،  ولسوالی مالستان ،  شهدای مالستان،  سیاست و اجتماع،  گزارش فرهنگی، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان