تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - شماره های 19-20 مجله نگاه فردا منتشر، شد


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1396/05/13
شماره های جدید فصلنامه نگاه فردا ویژه بهار و تابستان 1395 منتشر شد.
آنچه در این شماره می‌خوانید، به ترتیب بخش های فصلنامه عبارتند از:
نگاه نخست:
بخش روزنه:
1. نگاهی به کتاب عالمان شیعه غزنی /محمد صادق فیاض
2. زندگی نامه شید نوروز علی حسن زاده/احد احدی

بخش سیاست و اجتماع:
1.بازخوانی زمینه های فرهنگی- اجتماعی بحران و احزاب سیاسی-جهادی افغانستان با تاکید بر گروه طالبان/ امان الله ناطقی.
2.مالستان در سده اخیر(1)  / علی جان عادلی.
3.کرامت انسانی و جرم انگاری /سید محمدعلی رضوی
بخش اندیشه:
1.قاعده سیاق در تفسیر نمونه /اسحاق علی مطهری
2 مبانی انسانیت انسان از نگاه استاد مطهری /محمد صادق افتخاری.
3. نهاد عاقله در فقه امامیه/محمدمهدی امینی
4. تجلی قرآن در خطبه کوفه حضرت زینب(س)/عیسی خان حیدری

سخن گفتن درباره شخصیت­ های حقیقی و حقوقی امری بس مهم، دشوار و حساس است. سرزمین ها و انسان­­ های بزرگ و مؤثر در جامعه همواره از سوی تاریخ و مورخان مورد اجحاف و ستم قرار گرفته اند، نام­ های شان فراموش و نقش­ های شان به حاشیه رانده شده است و تاریخ زندگی ­شان به ثبت نرسیده و نمی رسد. آنان كه زندگی شان از آموزه­ ها و پیام­ های زنده سرشار است و الگوهایی شایسته برای تربیت نسل­ ها در طول تاریخ می­ باشد.

از سوی دیگر تاریخ ما در خود صحنه­ هایی درخشان و نمونه­ هایی زنده دارد كه هویت ما در آن­ها ریشه دوانیده و بر اساس آن­ها شكل گرفته است. محافظت از این ریشه ­هایی فرهنگی، علمی، سیاسی، تعمیق و ترویج آن­ها بر پایه­ های حقیقت و عدالت بر همگان لازم و ضروری است؛ زیرا ملت فاقد بُن و ریشه در برابر هر وزشی به آسانی تاب مقاومت را از دست می­ دهد و ریشه كن می ­شود، این چنین ملتی نه تنها در عرصه برخورد تمدن­ ها كه در عرصه گفت و گوی تمدن­ها نیز توان حضور و بروز ندارد.

حساسیت و دشواری موضوع نیز از آن جهت است كه شخصیت بزرگان در اثر عوامل مختلف تاریخی در ورای برخی نقاط ابهام، نهان و پنهان گردیده و می­گردد. مهم­ترین عامل در پوشیدگی شخصیت انسان­های بزرگ و مؤثر در جامعه، از سوء استفاده برخی تاریخ نویسان و تاریخ سازان و یا غفلت و بی توجهی و عدم احساس مسؤلیت آنان، ناشی می­شود. آنان گاه تصویر شفاف و روشن آن شخصیت­ ها را به زیان خویش دیده از این­رو، به تشویه آن چهره­ ها و غبار آلود ساختن آن تابلوها دست می­زنند و یا احیانا صاحب قلم و اندیشه، از به تصویر كشیدن چهره واقعی آن­ها غفلت كرده و وظیفه خویش را به درستی در قبال مردم و نسل­های آینده انجام نداده و نمی­ دهند و این امر در نتیجه به محرومیت نسل­ های آینده از تاریخ و رشن و واضح می­ انجامد. دوست­داران و شیفتگان شخصیت­ های بزرگ نیز گاه تصویر مبالغه آمیز و مشوه از آن بزرگان به ارث گذارده و چهره آنان را در هاله از ابهام، خرافات و افسانه­ ها پنهان می ­سازند.

سخن گفتن در باره شخصیت بزرگان و قهرمانان تاریخ و یا یك كتله بزرگ، به همان میزان كه مفید و سودمند، ممكن است مضر و زیانبار گردد. نویسنده و سخنران، آن­گاه در بحث خویش موفق و مفید واقع خواهد شد كه پرده تعصب را از چشمان خویش زدوده، در مقام پژوهشگری بی­ طرف نشسته واقعیت­ ها را به صورت شفاف بیان نماید.

تاریخ سرزمین ما افغانستان و شخصیت­ هایی علمی- فرهنگی و سیاسی آن از تواریخ دیگر كشورها و شخصیت­ های آن مستثنا نیست، تعصب­ های كور و هواهای نفسانی و احیانا بی­ تفاوتی برخی اهل اطلاع، تأثیر ویژه در فرایند نگارش و تدوین تاریخ داشته­ اند. چه بسا دروغ پردازان و قصه سرایانی بوده­اند كه خرافات و افسانه ­های خویش را در متن تاریخ گنجانده و حقیقت امر را برای نسل فعلی و آینده دگرگون كرده­اند و آیندگان را از فهم صحیح تاریخ خود محروم ساخته­اند. نتیجه این فرایند خیانت­ بار و یا بی تفاوتی برخی كه مسؤلیت خویش را به درستی انجام نداده­اند موجب سردرگمی نسل جدید و بی خبری از تاریخ و شخصیت­ های علمی و فرهنگی شده است.

در این میان تاریخ مالستان و شخصیت­ های آن از پیچیدگی و ابهام بیشتری برخوردار است؛ زیرا این خطه بزرگ، آداب، رسوم و فرهنگ حاكم بر آن و نیز شخصیت­ های شاخص آن همواره مورد غفلت و بی مهری تاریخ و تاریخ نگاران واقع شده و از افق دید آنان ، پنهان مانده است. در حالی­كه مردم خون گرم، نجیب و متدین ولسوالی مالستان، از فرهنگ، آداب و رسوم قوی و شخصیت­ های علمی- فرهنگی و سیاسی بسیاری برخوردار بوده است. هرچند در این اواخر برخی از محققان جوان، جسته و گریخته به تبیین برخی از آداب، رسوم و احیانا شخصیت­ های علمی، فرهنگی و سیاسی این مرز و بوم پرداخته ­اند اما هرگز كافی نبوده است.

ازاین ­رو گروه مطالعاتی نگاه فردا یكی از تشكل­ های­ فعال در عرصه علم و فرهنگ، تلاش دارد بدور از هرگونه اغراق و غرض ورزی و فارغ از هرگونه تعصب و بایك دید كاملا بی طرفانه و وافع بینانه، آداب، رسوم و فرهنگ مردم این مرز و بوم را تبیین نماید و همچنین چهره­ های شاخص ْآن را به تصویر بكشد. البته كه این امری آسانی نخواهد بود و یقینا با چالش­ و مشكلات و انتقادهای زیادی مواجه خواهد شد. ازاین­رواز آگاهان و اهل قلم جامعه می­ خواهیم ما را در این امر بس مهم و دشوار یاری رسانند تاباشد كه یك تصویر شفاف و روشن از مالستان و فرهنگ و شخصیت­­ های آن برای نسل آینده ارایه دهیم.

سردبیر

طبقه بندی: نشریه نگاه فردا،  مقالات علمی،  سیاست و اجتماع،  گزارش فرهنگی، 
کلیدواژه: نشریه مجله نگاه فردا، کتاب عالمان شیعه غزنی، مالستان در سده اخیر، نهاد عاقله، جرم انگاری و کرامت انسانی،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان