تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - عید بعثت پیامبر خاتم( ص) و نزول قران


سپاس از بازدید شما
تاریخ : پنجشنبه 1394/02/17
سالروز بعثت پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) بر امت اسلامی و مردم عزیز و شریف افغانستان مبارکباد. نگارمن که به مکتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد. بعثت و نبوت حضرت محمد (ص) شور انگیز ترین، سازنده ترین و زیبا ترین تحول در زندگی پیامبر (ص) و تاریخ جهان بشریت بود. با بعثت پیامبر خاتم (ص) فرهنگ، آداب، رفتار دیرینه و افکار عقب گرا و کهنه دوره جاهلیت چشم از جهان فروبست و دگرگونی پیشرونده و تعالی بخش در جزیره العرب پدید آمد. دیری نگذشت که اسلام آوازه و شهره جهانی یافت و دنیای بسته و غافل آن روز را شگفت زده کرد. نور، آگاهی و حکمت آمد و ظلمت و جهل از میان رفت. توحید و خداپرستی پا گرفت و در قلبها و افکار نفوذ یافت و کفر، شرک و بت پرستی منفور و متروک گردید. هدایت و روشنایی برزندگی مردم طنین انداز شد و تاریکی و ضلالت رخت بربست. چهارده قرن است که اسلام بر قلبها و زندگی ملیون ها انسان حکومت دارد و میلیارد واندی مسلمان تشنه حقیقت از تعالیم نابش بهره گرفته و سیراب می گردند. با بعثت پایه های کفر و شرک و جاهلیت شکست و نابود گردید و فرهنگ متعالی، رهایی بخش و سعادت آفرین جایگزین شد و در دامن چنین فرهنگی علم، حکمت و تمدن به وجود آمد و موجب رهایی و آزادگی و عزت مسلمانان گردید.
 
بدین روست که بعثت و نبوت در عرصه دنیوی و اخروی آثار و برکات زیادی داشته است و از فیوضات عظیم خداوند بر بندگانش است. بعثت پیامبر خاتم (ص) و نزول قران از نعمت ها و رحمت های بزرگ و عظیم الهی است" وما ارسلناک الا رحمت للعالمین" و خداوند با بعثت پیامبر- ص- به نبوت و رسالت و نزول وحی بر مومنان منت نهاده است،زیرا بدین وسیله آنها را علم و حکمت آموخته و جانهایش را از آلوده گی ها و رذایل طهارت و پاکی بخشیده است " لقدمن الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین" پیامبر (ص) و قران نوری است که جهان را روشن نموده و انسانهای مستعد و حقیقت خواه را از گمراهی کفر و ضلالت شرک و نفاق نجات داده است. قرآن و پیامبر در عالم ملکوت حقیقت واحدی است هرچند در عالم مادی و ناسوت دو چیز اند ولی در کنار هم و مفسر و مبیین یگدیگر. قران را محمد( ص) تفسیر و تبیین می کند و محمد(ص) را قرآن. "و ماکان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبیین" به اعتقاد شیعیان قران و ائمه معصوم( ع ) نیز مبیین و مفسر یکدیگرند و قرآن است که صفات و ویژگیهای امام و پیشوا را بیان کرده و بر طهارت عصمت و علم و عدالت او تاکید می کند و امام (ع) نیز معانی، معارف، احکام و حقایق قرآن را تبیین کرده است و ایندو از همدیگر جدائی ندارد. این حدیث نبوی در منابع مختلف امده است" انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی لن یفترقا..." قرآن معجزه جاودان پیامبر اسلام و سند حقانیت نبوت و رسالت او و دین مقدس اسلام است. بدین رو مشرکان عصر پیامبر در مقابل آن تسلیم شده و منکران مبهوت و عاجز گشتند. بسیاری از عالمان ادیان و مستشرقان بر عظمت و جایگاه والای معارف قران معترف اند و آن را ستوده اند؛ هرچند که به دلایل واهی و تعصب مذهبی و مادی گری آن را نمی پذیرند و بر حقانیت آن اعتراف نمی کنند و ان را اندیشه یک انسان متفکر و خلاق می دانند. ذهی جهالت و گمراهی!!
دراین جا بد نیست به چند نکته مهم اشاره کنم که به اعتقاد عالمان دینی برای مسلمانان و حفظ عظمت و عزت جوامع اسلامی لازم است:
 1-توجه و عمل به قرآن مسلمانان با داشتن قران و دین حق بزرگترین نعمت را در اختیار داشته و بدان مفتخر اند، زیرا نعمت و رحمت بالاتر از هدایت و رستگاری نیست ولی باید پذیرفت که عنوان و اسم تنها، چیزی را عوض نمی کند و آنچه که موجب نجات و رستگاری و افتخار انسان است توجه و عمل به قرآن است. امام خمینی می گوید: "هیج مکتبی بالاتر از قرآن نیست. آنچه مهم است این است که مسلمین به قرآن و اسلام عمل کنند. اسلام همه مسائلی که مربوط به زندگی بشر در دنیا و آخرت است و آنچه را مربوط به رشد و تربیت و ارزش انسان است داراست. قرآن باید در تمام شئون زندگی ما حاضر باشد" انس با قران و تفکر در آیات الهی و حفظ قران نیز بدین دلیل که زمینه و عامل قوی برای عمل به قران و بهره مندی از نورانیت و هدایت قران می شود بسیار اهمیت دارد. قرآن نوری است که برکات و روشنایی ان قلبها را از تاریکی و گمراهی رهایی می بخشد و حافظ و عامل خویش را از ضلالت و معاصی حفظ می کند. بزرگ دیگر می گوید" امروز شعار دنیای اسلام باید بازگشت به قرآن باشد. اندیشه کردن در قران کلید نجات انسان و تقرب بخدا است" در ادامه به حفظ و انس با قران و قدر دانستن ان محفوظات، آشنائی و انس تاکید دارد و آن را موجب تداوم حرکت قرانی و اقتدار امت اسلامی می داند. بنابراین توجه و عمل به قران، حفظ قران، اندیشه و انس با قران برای هدایت و رستگاری دنیوی و اخروی و نیز عظمت مسلمانان در میان ملل جهان اهمیت و ضرورت دارد. "انماالعزه لله و لرسوله و للمومنین"
 2-وحدت اسلامی این اصل برگرفته از قران کریم و سیره پیامبر اسلام و امامان معصوم(ع) است. مسلمانان براساس اموزه های دینی و اعتقادات مشترک برادر دینی هم اند و در قبال همدیگر مسئولیت و حقوق مشخصی دارند. عزت و قدرت مسلمانان تنها در پرتو وحدت و اتحاد اسلامی بدست میاید و تفرقه و نفاق مذهبی و قومی از مهمترین عوامل شکست و ذلت امت اسلامی است" واعتصموا بحبل الله جمیعاو لا تفرقوا" همه به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید. قران از تفرقه و نفاق شدیدا نهی کرده است و آن را موجب ضعف مسلمانان و تسلط دشمن می داند. "ولا تکونوا کالذین تفرقوا و اختلفوا..."براستی اگر جامعه اسلامی بخواهد مستقل و مقتدر باشد باید با همدیگر متحد و منسجم باشد و در برار بیگانه یدی واحد داشته و مشکلات خود را با همکاری و همدلی حل و فصل کنند. وحدت اسلامی بدین جهت که کشورهای اسلامی منافع سیاسی فرهنگی و اقتصادی مشترکی دارند ضرورت دارد. پیامبر اسلام برای حفظ قدرت و عظمت اسلام و امت اسلامی پیمان برادری و اخوت اسلامی را میان مسلمانان آنروز اجرا کرد و همه را به اتحاد و همدلی در راستای اهداف مشترک اسلامی فراخواند. وحدت اسلامی به معنای دست کشیدن و ترک مذهب و قبول مذهب واحد نیست؛ زیرا این کار عملی نبوده و اصرار بر آن موجب اختلاف و تعارض بیشتری می شود بلکه به این معناست که مسلمانان در راستای منافع و اهداف مشترک سیاسی و دینی و نیز دفاع از کشورهای اسلامی متحد بوده و از اختلاف سیاسی و فرقه ای پرهیز نموده و حریم همدیگر را حفظ و مراعات نماید. علاوه براین مصالح امت اسلامی را در نظر داشته و بر مشترکات تاکید و از مسائل تفرقه انگیز مذهبی و سیاسی دوری نمایند و عملا این امور را جزء وظایف دینی خویش دانسته و به آنها پایبند باشند. گذشته براین مسلمانان در حل مشکلات داخلی تعاون داشته و همدیگر را یاری نمایند و هیجگاه با دشمن روی منافع سیاسی کشور های اسلامی معامله نکرده و از اهداف و اقدامات دشمن حمایت نکنند.
 3-گسترش و حفظ ارزشهای اسلامی یکی از امور مهم در نگاه پیامبر( ص) و ائمه معصوم(ع) و مومنان حفظ و گسترش اسلام است. آنها در راه این هدف بزرگ و مبارزه با افکار شرک و نفاق از هیج کوششی دریغ نکردند و با روش های مختلف دعوت، تبیین و مناظره و جهاد با توجه به شرایط گوناگون اقدام کردند و ارزشها و احکام اسلامی را از تهاجم افکار شرک و الحاد محافظت نمودند. در عصر کنونی نیز که مکاتب گوناگون فلسفی و فکری و مذهبی وجود دارد و انسانها را به سوی خود می کشاند و شرک، کفر و بیدنی را ترویج و گسترش میدهند لازم است که مسلمانان وظیفه و مسئولیت دینی خویش را شناخته و جلو تهاجم، تبلیغات و توطئه دشمنان اسلام را گرفته و برای حفظ اعتقادات، احکام، ارزشهای اسلامی و گسترش توحید و دینداری مجاهدت نمایند. فرهنگیان و عالمان دین و جوانان مسلمان و روشن دل با درک عمیق از تبلیغات، شبهات و تهاجم فرهنگی دشمنان در راه توسعه فرهنگ دینی و ارائه پاسخها و آموزه های جدید از اسلام تلاش مضاعف نموده و در جنگ نرم آمادگی کامل داشته باشند.
 4-حل مشکلات جوامع اسلامی یکی از مسائل مهم در نگاه یک مسلمان و پیرو قران و پیامبر مکرم ص اصلاح اوضاع نابسامان اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع و کشور های اسلامی است. رسیده گی به امور مسلمانان از جمله وظایف و مسئولیت های اساسی هر فرد مسلمان توانا است. "من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم" کسی شب را به صبح آورد و در امور مسلمانان نیاندیشد و اهتمام نورزد مسلمان نیست. در شرایط کنونی مانند گذشته کشور های اسلامی با مشکلات زیادی داخلی و خارجی مواجه هستند و رنجهای فراوانی را -که ناشی از ضعف اقتصاد، فرهنگ دینی و آشفتگی سیاسی و تفرقه اجتماعی است - تحمل می کنند. کشورهای اسلامی علاوه براینکه تعاون و همدلی خوب با یکدیگر ندارند و اهداف و منافع مشترک سیاسی را دنبال نمی کنند بلکه از نظر داخلی نیز میان شهروندان یک کشور انسجام، هماهنگی و تعاون وجود ندارد. سیاست مداران در کشورهای اسلامی براساس گرایش های مذهبی و قومی حرکت کرده و خود را تابع یگ گروه و قوم خاصی می دانند. بدین رو اختلاف و شکاف های اجتماعی و اقتصادی بیشتر شده و زمینه ها و بسترهای توسعه اجتماعی و سیاسی از بین رفته و امنیت و آسایش مردم از سوی افراد و گروهای فاسد و فرصت طلب با تهدید و خطر جدی روبرو شد در حالی که پیامبراسلام برای حل مشکلات مسلمانان از وحدت و برادی انها کمک می گرفت و آنها را به تعاون و همکاری در جهت حل مشکلات و حفظ امنیت و اقتصاد دستور می داد. سربازان اسلام در دوره رسالت و صدر اسلام علاوه بر مبارزه و پیکار با دشمن خارجی با مشکلات، ظلم و بی عدالتی داخلی نیز پیکار می کرد. امام علی (ع) با قاسطین و ستمگران، ناکثین یعنی عهد شکنان و مارقین یعنی طغیان گران و خوارج جهاد و مبارزه می کرد. مسلمانان علیه بی عدالتی های و تبعض های عثمان شورش کردند و خواهان برکناری او و اصلاح وضع جامعه اسلامی شدند و تا استقرار حکومت عادلانه پیش رفتند.
امام حسین( ع) نیز با آنچه که آن را ظلم، فساد و بدعت می دانیست مبارزه کرد و اهداف قیامش را امر بمعروف و نهی از منکر و اصلاح وضع نا بسامان اجتماعی و اخلاقی و سیاسی جامعه اسلامی بیان داشت. بنابراین، اصلاح جامعه اسلامی و ایجاد عدالت و امنیت اجتماعی نقش مهم در تحولات سیاسی و حرکت های مصلحان و مومنان داشته است. در شرایط کنونی که کشورهای اسلامی از استبداد، تفرقه مذهبی و قومی و ظلم و ناامنی رنج می برند بر مصلحان، سیاست مداران و عالمان است که برای ایجاد اصلاح و امنیت و تامین خواستها و نیاز های برحق مردم تلاش نمایند و رسالت و مسئولیت دینی و انسانی خود را به انجام برسانند. عدالت و امنیت اجتماعی جزء برنامه ها و اهداف پیامبران الهی و بعثت پیامبر مکرم اسلام بوده است "لقد ارسلنا رسلنا باالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط" ما پیامبران را فرستادیم و با انها کتاب و میزان نازل کردیم برای اینکه مردم برای عدالت قیام کنند. یعنی هدف الهی از فرستادن انبیا و کتب و میزان تحقق عدالت اجتماعی بوده چنانکه تزکیه، تعلیم حکمت و معارف، اصلاح و تکمیل اخلاق اهداف دیگر رسولان الهی است.
کشور اسلامی افغانستان که از تفرقه مذهبی و قومی ، بی عدالتی، فقدان امنیت و اقتصاد کافی رنج می برد. حال چه باید کرد؟ به نظر می رسد که مهمترین راه حل مشکلات کشور و مردم توجه و عمل به قران و دستورات پیامبر اکرم است. پیامبر و قران بر تقوا و دینداری، خدمت صادقانه به مردم و وظیفه شناسی، رعایت عدالت و امنیت، رفتار واخلاق شایسته و نیکو، کار و تلاش از راه حلال، اجرای قوانین و حقوق، تعاون و همکاری، وحدت ملی-اسلامی، هم پذیری و همدلی، تجارت و توسعه اقتصادی، نظارت و امر بمعروف و نهی از منکر، مبارزه با فساد اداری، اخلاقی و سیاسی، دوری از ارتشا و رشوت، حاکمیت ضوابط بر روابط، رسیده گی به نیازمندان، تامین امور بهداشتی و حیاتی و رفاهی آنها، آموزش و تربیت مردم، جلوگیری از طغیان و فساد افراد و گروه ها و صدها موضوع و مسائل دیگر تاکید و دستور دارد و برای هریک از موارد فوق ده ها آیه و حدیث می توان ارائه کرد اما راهکار، توجه و عمل به اینها و قوانین موضوعه و مصوب نهاد های قانونی است. سیاست مداران و رهبران که در راس امور هستند و قدرت اجرائی، عملی و مالی را در اختیار دارند باید مناسب با امکانات و توانایی ها با صداقت و خوشبینی و بدور از احساسات قومی و مذهبی در جهت حل مسائل کشور و توسعه همه جانبه تلاش نموده و مشکلات شهروندان را حل و فصل نمایند و مردم نیز با حفظ و رعایت قانون و ارزشها و نظارت بر کارهای دولت و نهادهای حکومتی در راستای پیشرفت جامعه خویش بکوشند و از افراد و گروه های مدافع منافع عمومی کشور حمایت نموده و حکومت را در امور سیاسی و اجتماعی یاری رسانند. والسلام
نویسنده: امان الله ناطقی

طبقه بندی: مقالات علمی،  گزارش فرهنگی،  مناسبت های مذهبی، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان