تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - ولادت مولود کعبه امیرالمؤمنین علی (ع) مبارکباد


سپاس از بازدید شما
تاریخ : چهارشنبه 1394/02/2
سالروز ولادت با سعادت پیشوای بزرگ اسلام، امام المتقین مولی الموحدین حیدر کرار،امیر المومنین علی ابن ابی طالب(ع) بر همه شیعیان و عالم انسانیت مبارک باد. براساس آیات قران و احادیث رسول گرامی اسلام (ص) آن حضرت در اسلام و جامعه اسلامی از جایگاه بسیار بلند برخوردار است. او تنها فردی است که شایستگی مقام امامت و خلافت اسلامی بعد از پیامبر ص را داشت.

در خلافت الهی تنها مسئله حکومت ظاهری درکار نیست بلکه ریاست و مرجعیت دینی و دنیایی مطرح است و شخصی صلاحیت مرجعیت دینی و حفظ ارزشها و تبیین احکام الهی را دارد که دارای علم الهی و عصمت و پاکی باشد. ان پیشوای بزرگ به شهادت مسلمانان از چنان علم و اگاهی بهرمند بود. پیامبر فرمود:" انا مدینه العلم و علی بابها.." من شهر علم هستم و علی درب ان است و هرکه بخواهد وارد شهر شود باید از در وارد شود. اری او عالم به همه کتاب بود. نهج البلاغه علی خود شاهد این حقیقت است که او دریای از علم و معرفت است و علم حضرت خضر نسبت به علم وصی رسول خاتم ص چون قطره در برابر دریا است.

در میان امت اسلامی هیج فردی به بلندای او در علم و کمالات انسانی نمی رسد. ایه تطهیر گواهی بر بر طهارت و پاکی ان حضرت است. گذشته از همه اینها، آن امام بزرگ در طول دوره زندگی چه در زمان پیامبر و چه بعد از ان لحظه از تلاش و مجاهدت در راه اعلای حق و تبلیغ اسلام و پیشرفت مسلمین نه ایستاد و در هر شرایطی اماده فداکاری و شهادت بود. اما این حقایق بعد از رسول الله ص مورد غفلت قرار گرفت. دنیا گرایی، ریاست طلبی و تعصب های ناروا افراد و سران موجب شد که حقایق باز شناخته نشود و چهره ان دگرگون نشان داده شود. نتیجه این اهمال و غفلت و دنیاگرایی محرومیت جهان اسلام از معارف ناب الهی و حکومت عادلانه حضرت علی ع بود و جامعه اسلامی تنها مدت کمی طعم شیرین حکومت عادلانه او را چشیدند در حالیکه حضرت علی به دلیل جنگ های تحمیلی و دفاع از اسلام فرصتی برای اجرا و تحقق کامل معارف، اخلاق و عدالت اسلامی را در بلاد اسلام پیدا نکرد.
این بود که بعد از پیامبر افراد زیادی امدند و حکومت تشکیل دادند و مدعی خلافت شدند. بنی امیه و بنی عباس که خلافت بنام اسلامی داشتند چه جنایت های را که مرتکب نشدند چه مصیبت های را که بر جهان اسلام تحمیل نکردند!؟ در دوران انها چه کشتارها و بی عدالتی ها که بر امت اسلامی نگذشت؟!! انسانهای پاک، مومن و عدالت طلب در پای دار رفت و یا در کنج زندانها و سیاهچالها جان سپردند و از دم تیغ گذشتند. همه این مصائب بدین دلیل به وقوع پیوست که مسلمانان از حق و حقیقت و صراط مستقیم الهی فاصله گرفتند و یا در هوا وهوس خود فرورفتند و از درک درست و بصیرت دینی فروماندند.
دوستان درباره شخصیت امام علی سخن گفتن بسی دشوار و بلکه ناممکن است بزرگان و عالمان اسلامی و غیر اسلامی بر عظمت و فضایل ان حضرت اعتراف کرده و سخنان فراوان گفته اند ولی عظمت علی کجا و سخن انان کجا؟ هرگز نتوان به قله ان رسید و به عمق ان دست یافت! خلاصه حضرت علی نسخه کامل انسانیت و انسان کامل است و در همه فضایل و کمالات سرامد و الگو است. شجاعت، عبادت، عدالت و زهد و صدها فضیلت و کرامت انسانی در او جمع بود.
امروزه برخی افراد فریب خورده و منحرف و متعصب به نام مسلمان که ابزار دست دشمنان دین است فتنه بزرگی علیه شیعیان و بلکه همه مسلمانان به راه انداختند و جهان اسلام را به آشوب و اختلاف کشانده اند و بر طبل کشتارها و ترورها و جنگ های خانمان سوز داخلی می کوبند. برخی از سردمداران قدرت و جهالت در جهان اسلام که بقا و تداوم سلطه خود را در این فتنه ها می بینند از انها حمایت کرده و بر گسترش اختلاف و فتنه میان امت اسلامی دامن میزنند. این فریب خوردگان و حاکمان همسو با دشمنان اسلام لحظه در باره اسلام و حقایق و اصول مشترک دینی و مصالح امت اسلامی نیاندیشیدند. عزت و قدرت و حدت اسلامی برای انها مطرح نبوده بلکه قدرت و منافع فردی و خاندانی و هواهوس بزرک ترین اصل برای انها است. تاسف این جاست که جوانان مسلمان بدون انکه خود بیاندیشند و در باره ارزشها و روح اسلام و عزت و مصالح سیاسی مسلمانان مطالعه کنند ندانسته ابزار دست انان قرار می گیرد و عمر گرانبهایش را در ریختن خون مسلمانان و ایجاد وحشت و خشونت صرف می کنند و در گرداب جهالت و غفلت غرق می شوند.
امروزه دشمنان اسلام از راههای مختلف و رسانه های گوناگون علیه اسلام و مسلمانان تبلیغ می کنند و ارزشهای اسلامی را مورد حمله قرار میدهند و با ایجاد شبهات و اختلاف ذهن و اندیشه جوان را در شک و تردید انداخته و انها را به جان هم می اندازند. باور کنید که پشت صحنه ای اوضاع اسفبار جهان اسلام دشمن نشسته و توطئه و طرح از سوی انها است افزون بر نادانی و هواپرستی ما!! در شرایط سلطه رسانه ها و دشواری شناخت حقایق و واقعیت ها، نااگاهانه بجای دشمن، خودی را نشانه می رویم و باطل و طاغوت را حق می پنداریم.!
نویسنده: امان الله ناطقی

طبقه بندی: نشریه نگاه فردا،  گزارش فرهنگی،  مناسبت های مذهبی، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان