تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - ولایت باستانی بلخ قربانی خودخواهی های عطا محمد نور


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1395/01/6
Image result for ‫عطا محمد نور‬‎بلخ، ملقب به ام البلاد یكی از شهر های قدیمی و معنوی افغانستان به شمار می رود. این شهر شخصیت های جهانی همچون مولانا جلال الدین بلخی، ابن سینا بلخی، رابعه بلخی و غیره شخصیت هاییكه با آثار و كار كرد های شان به سطح جهانی شهرت دارند، پرورانیده است. داشتن جمعیت یك و نیم میلیونی، بندر حیرتان و زیارتگاه حضرت علی(ع) دیگر ویژگی های مهم این ولایت می باشد. اما با تاسف این شهر زیبا در دهه هفتاد در گیر جنگ های خونین بین گروه های مسلح بود، از دهه هشتاد بدینسو در گیر رقابت های نا سالم سیاسی بین جنرال دوستم و عطا محمد نور می باشد. عطا محمد نور از ١٥ سال بدینسو حاكم مطلق بلخ است و در این نزدیكی نیز تمایل ندارد مقام ولایت را ترك كند.

چرا ولایت بلخ برای عطا نور اینقدر مهم است؟
چرا جناب نور نمی خواهد مقام ولایت بلخ را ترك كند؟
نظام های دموكراسی و جمهوری حاكمیت طولانی مدت ( از ١٠ سال بیشتر) را نمی پذیرد.
پس چرا عطا نور می خواهد تا آخر عمر در مقام ولایت بلخ تكیه بزند؟
جواب سوال های فوق دو جنبه دارد.
جنبه سیاسی و جنبه اقتصادی
١- بُعد سیاسی:
بلخ شهر استراتژیك، پایتخت و دروازه شمال به شمار می رود. با حاكمیت در ولایت بلخ می توان به دیگر ولایات شمال نیز نفوذ كرد، چنانچه عطا محمد نور با امكانات مادی اش در دیگر ولایات شمال قدرتش را گسترش داده است. عطا محمد نور هر چند یك والی است، اما فراتر از یك والی عمل می كند. تاثیرات اش به حدی رسیده كه در پروسه های برزگ ملی مانند انتخابات ریاست جمهوری عبد الله عبد الله را كاندید می دهد. در انتخابات های پارلمانی و شورای ولایتی نیز نه تنها در ولایت بلخ در دیگر ولایات شمال نیز كاندید مورد نظرش را كامیاب می سازد. وزیر معارف با حمایت مستقیم عطا نور انتخاب گردید. در ولایت بلخ بدون حمایت عطا نور و اطرافیانش در بست های ٤ و ٥ نمی توان استخدام گردید. از این رو بلخ برای عطا مهم است.

بُعد اقتصادی:
ولایت بلخ مركز تجارتی شمال است. در ١٥ سال گذشته میلیارد ها دالر درین ولایت سرمایه گذاری گردید، اما با این پول هنگفت و كمك های بزرگ بین الممللی به غیرز از چند كیلو متر سرك اسفالت، چند شهرك رهایشی، یك میدان هوایی و چند چهار راهی اسپ دار كه آن هم با كمك تاجران ساخته شده، چیزی دیگری دیده نمی شود.
از سوی دیگر عطا محمدنور قدرتمند ترین و ثروت مند ترین والی افغانستان است. بدون شك با معاش مقام ولایت نمی توان میلیونر گردید. سازمان بین الممللی حقوق بشر در دو گزارش جداگانه اش عطا محمد نور را بخاطر فساد گسترده، غصب زمین و حمایت از افراد مسلح غیر مسول در ولایت بلخ به نقص حقوق بشر متهم كرد. روز نامه معتبر آلمانی اشپیگل با نشر گزارشی بخاطر فساد گسترده اش عطا نور را یكی از افراد تحت تعقیب نیرو های ناتو عنوان كرد.
در غصب زمین نیز ولایت بلخ در درجه اول قرار دارد، مردم ولایت بلخ از چندین سال بدینسو از اختطاف ها و قتل های مرموز شكایت دارند. با خلص كلام می توان گفت كه بلخ، عطا محمد نور را یكی از ثروت مند ترین و قدرت مند ترین والی كشور ساخت و با این امكانات مادی اش در دیگر ولایات شمال نفوذ قابل ملاحظه ی نمود. ازین نگاه جناب نور نمی خواهد درین نزدیكی حاكمیت مطلق بلخ را از دست دهد.
نتیجه: عطا محمد نور از ١٥ سال بدینسو ولایت بلخ را مدیریت می كند. امروز اكثریت مطلق مردم شریف ولایت بلخ از فساد گسترده، غصب زمین، تعصب بی حد در استخدام های دولتی، بیكاری و فرار جوانان، فقر، سیاست تك حزبی و تك شخصی و از اختطاف ها رنج می برند.
ممكن عطا محمد نور چند سال دیگر در مقام ولایت باقی بماند، ممكن ثروتمند تر و قدرتمند تر شود. اگر عطا محمد نور در سیاست های سلطه گرانه و تعصب گرانه اش در برابر ملت های بزرگ ترك و هزاره خاتمه ندهد، در تاریخ بدنام خواهد رفت. چونكه همین حالا نیز به غیر از چند هم حزبی اش كسی از وی ستایش نمی كند.


طبقه بندی: دولت افغانستان،  سیاست و اجتماع،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان