تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - از تاریخ پژوه برجسته معاصر استاد آریانپور(ره) تقدیرشد


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1394/11/30
روز چهارشنبه مورخ (1394/11/28) نشست علمی، با هدف قدرشناسی از نیم قرن مجاهدت علمی اثربخش و بی هیاهوی استاد آریانپور(ره) در سالن شهید مطهری مدرسه حجتیه قم برگزارشد. این نشست علمی با تلاش و ابتکار گروه مطالعاتی نگاه فردا، کانون ادبی کلمه، انجمن علمی فرهنگی سلام، تشکل عصر امید و...، تدارک دیده شده بود.
جلسه با قرائت قرآن توسط عبدالکریم عباسی آغاز و با مقاله وزین و پر محتوای چمن علی رضایی گرشستانی ادامه یافت. این مقاله حاوی نکات مفید و کلیدی در باب آشنایی با اندیشه و آثار استاد آریانپور بود امید که از این جنس تأملات عالمانه فزون و فزونتر گردد.
سهم نگارنده:
حقیر که مدیریت علمی جلسه را عهده دار بودم به طرح نکاتی چند پیرامون ابعاد شخصیتی و علمی مرحوم آریانپور در محورهای ذیل اهتمام ورزیدم
1- معرفی حیات مادی (زندگی نامه) استاد
2- معرفی فصل حیات سیاسی و اجتماعی استاد
3- معرفی ویژگی های برجسته اخلاقی (تقوی، تدین، ساده زیستی، عشق خالصانه به اهل بیت عصمت و طهارت، دردمندی، دلسوزی و...) استاد
4- معرفی آثار(مطبوع و غیر مطبوع)، مصاحبه های علمی، مقالات منتشر شده در فصل نامه های دردری، سراج، فصلنامه نگاه فردا و....،
5- حق شناسی از تلاش علمی بی هیاهوی استاد در طرح نظریه نو در باب هویت یابی.

- حق شناسی ویژه از تلاش های علمی حجج اسلام آقایان استاد شوکت علی محمدی شاری و استاد فاضل کیانی (دام عزهما) در قدرشناسی علمی و عملی از استاد فقید. در این بخش بیان داشته شد که استاد فقید آریانپور مدتها نا آشنا بود، تا اینکه دو بزرگوار(محمدی و کیانی) با او همسفر شد. از آن پس استاد برسر زبانها افتاد و نویسندگان و پژوهشگران با نام و آثارش آشنا شدند.

سخنرانی استاد محمدی شاری
آقای محمدی، سخن خود را با این بغض گلوگرفته شروع کرد که:
«آه! چقدر سخت است برای من که از نظریه آریاتباری هزاره ها سخن بگویم بدون حضور استاد آریانپور». وی سپس به تبیین و تحلیل اندیشه های استاد در حوزه نظریه آریاتباری هزاره ها پرداخت. محمدی در فرایند بحث به نکات کلیدی و اساسی در خصوص شخصیت علمی، آثار و دست آوردهای مرحوم آریانپور بامیانی اشاره کرد که به حق راهگشا و ارزشمند بود. (متن کامل سخنان ایشان به زودی در نشریه نگاه فردا منتشر خواهد شد)
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سعیدی شعرهایی جالبی خواندند.
میزگرد علمی با مدیریت دوست گرامی ام دکتر روحانی و حضور حجج اسلام آقایان دکتر کاظمی و اصغری آغاز گردید. اعضای میز گرد در خصوص ابتکارات، نو آوری های استاد در حوزه مطالعات تاریخی و هویتی و همینطور تاثیر دیدگاه استاد آریانپور در محافل و حلقات دانشجویی و انتشار آثار ایشان صحبت کردند. قرار بود از دیدگاه های استاد فاضل کیانی نیز در این بخش بهره ببریم که متأسفانه به دلیل مسافرت و عدم حضور ایشان این توفیق نصیب نشد.
در یک جمع بندی کلی می توان گفت این نشست علمی با استقبال خوب علما و دانشجویان برگزار گردید تا از یک عمر تلاش‌های علمی مرحوم آریانپور تجلیل شود.
روح استاد فقید شاد و یادش برای همیشه گرامی باد
عبدالعلی عادلی
1394/11/28


طبقه بندی: نشریه نگاه فردا،  هزاره های افغانستان،  اندیشمندان مالستان،  مقالات علمی،  سیاست و اجتماع،  گزارش فرهنگی، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان