تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - تصویب بودجه ۴۴۴.۶ میلیارد افغانی سال 95 توسط نمایندگان


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/10/28
اعضای مجلس نمایندگان در جلسه امروز (دوشنبه ۲۸ جدی) طرح بودجه سال ۱۳۹۵ را تایید کردند، این طرح یک ماه پیش از سوی مجلس نمایندگان در کشور رد شده بود. بودجه سال ۹۵ پیش از این به مجلس نمایندگان فرستاده شده بود اما اعضای این مجلس گفته بودند که این طرح غیر عادلانه و غیر متوازن است و نیاز به تغییر دارد. بعد از رد بودجه سال آینده وزارت مالیه کشور دوباره آن را طرح کرده و به مجلس نمایندگان فرستاد، اکلیل حیکمی وزیر مالیه کشور گفته بود که بودجه سال ۱۳۹۵ با در نظر داشت محدودیت ها ترتیب شده است. عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در جلسه امروز مجلس گفت بودجه مالی برای سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴۴۴.۶ میلیارد افغانی است که در آن ۲۷۶ میلیارد افغانی بودجه عادی و ۱۶۸.۵ میلیارد افغانی بودجه انکشافی پیش ‌بینی شده است. در جلسه امروز مجلس نمایندگان ۱۴۶ نماینده پارلمان حضور داشتند، آنان بودجه ۹۵ را با اکثریت آرا تایید کردند.در همین حال شماری از نمایندگان مجلس می گویند سهم اختیاری حکومت افغانستان در بودجه مالی بسیار کم بوده و تغییرات در طرح قبلی در حد اعمار مکاتب، کلینیک و جاده‌های روستایی صورت گرفته است.

نمایندگان می گویند که پیشنهاد های برای شامل کردن جاده‌ های بزرگ و بندهای آب بزرگ شامل در بودجه بود اما امکانات مالی محدود است و بیش از این امکان تغییر در سند بودجه وجود نداشت و برای بحث و چانه زنی جایی باقی نمانده چون از زمان تطبیق بوجه ۹۵ چند هفته گذشته است.
پیش از این وزارت مالیه اعلام کرده بود که پیش‌بینی شده ۴.۹ میلیارد دلار بودجه ملی از کمک‌ های بین ‌المللی تامین شود. حکومت افغانستان در مصرف این بخش بودجه تابع خواست کشورها و سازمانهای کمک کننده است.
طرح بودجه سال ۱۳۹۵ را بیشتر بخش امنیتی به خود اختصاص داده است و بخش های زیربنایی و آموزشی نیز از بخش های بزرگ این طرح به شمار می رود.

طبقه بندی: دولت افغانستان،  سیاست و اجتماع،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان