تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - نشست چهار جانبه پروسه صلح در کابل


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/10/28
نشست چهار جانبه پروسه صلح نشست چهارجانبۀ پروسه گفتگوهای صلح در سطح معینان وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و نماینده‌ گان امریکا و چین در کابل برگزار شد. پیش از این مقام های وزارت خارجه کشور گفته بودند که قرار است در این نشست نقشه راه برای گفتگوهای صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان ترسیم شود. امروز در اولین روز این نشست صلاح‌ الدین ربانی، وزیر خارجه کشور خطاب به طالبان گفت که گروه طالبان باید دعوت حکومت به صلح را بپذیرد. آقای ربانی در این نشست افزود که طالبان نباید فرصت را از دست بدهند و بیایند به میز مذاکره حضور یابند و اختلافات شان را با حکومت در گفتگو های سیاسی حل کنند. وزیر خارجه کشور می گوید که هر گونه تاخیر گروه طالبان برای حاضر شدن به میز گفتگوها آنها را در دید مردم افغانستان بیشتر منزوی خواهد کرد. پیش از این حکمت خلیل کرزی، معاون وزیر خارجه کشور گفته بود که شرکت کنندگان نشست چهار جانبه در اسلام اباد بر ضرورت آغاز صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان تاکید کرده اند، او همزمان گفته بود که شرکت کنندگان تعهد کردند که برای کشاندن طالبان به میز مذاکره تلاش می کنند تا طالبان را متقاعد به پذیرفتن صلح کنند.


طالبان فرصت پیش آمده را از دست ندهند
صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور می گوید که طالبان نباید فرصت پیش آمده را از دست بدهند، به باور او بیش از این فرصت دعوت از طالبان به میز مذاکره فراهم نخواهد شد.

این نشست با نمایندگان کشور های امریکا و چین برگزار می شود این نشست با نمایندگان کشور های امریکا و چین برگزار می شود
آقای ربانی می گوید که اگر طالبان این فرصت را از دست بدهند و به میز مزاکره حاضر نشوند به صورت آشکار ثابت می سازند که اهداف آنها دهشت ‌افگنی و ویرانگری است.
وزیر خارجه کشور ابراز امیدواری کرد که برگزار کنندگان نشست چهار جانبه راه ‌های برخورد مشترک با آنهایی که تمایل به گفتگو ندارند را دریابند.
اختلاف دیدگاه ها
این دومین نشست چهار جانبه است که دور اول این نشست در پاکستان برگزار شد، دو کشور افغانستان و پاکستان سعی دارند بستر مشترکی برای گفتگو با گروه طالبان را پیدا کنند.
در همین حال با وجود دو نشست مشترک گفته شده که هنوز هم اختلاف ‌نظرهای جدی بین نگاه دو کشور به گفتگو صلح با طالبان هم‌ چنان باقی مانده است.
پیش از این در اسلام آباد سرتاج عزیزمشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان در مراسم افتتاحیه نشست چهار جانبه گفته بود که نباید قبل از وقت به این مذاکرات خوش ‌بین بود.
به باور عزیز برای پیوستن و تشویق طالبان به دور گفتگوهای صلح باید اعتماد سازی شود و از تعیین اهداف غیر واقع بینانه و ضرب الاجل خود داری شود
دولت افغانستان انتظار دارد که طالبان سه پیش شرط اساسی افغانستان شامل حفظ تمامیت ارضی، قانون اساسی و حقوق زنان را بپذیرند و تا دو ماه دیگر خشونت ها کاهش یابد.
آقای ربانی نشست امروز را فرصتی تاریخی برای گفتگوهای صلح در افغانستان و منطقه خواند.

منبع: بخدی


طبقه بندی: دولت افغانستان،  سیاست و اجتماع،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان