تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - استاد آریانپور (پژوهشگر تاریخ هزاره ها) به ابدیت پیوست


سپاس از بازدید شما
تاریخ : چهارشنبه 1394/10/2
با کمال تأسف و تأثراستاد محمدعلی افتخاری معروف به (آریان‌پور) که سال‌ها نقاب از رخ حقیقت برگرفته بود، امروز خود در غربت، نقاب خاک به رخ کشید. گروه مطالعاتی نگاه فردا ضایعه فقدان این عالم وارسته، محقق و پژوهشگر تاریخ هزاره ها را به جامعه علمی کشور تسلیت گفته، غفران و رضوان الهی را برای روح به اوج تافته اش مسئلت می نماید.
استاد آریانپور فرهیخته بی‌مانندی بود. جایگاه او در هزاره شناسی مانند جایگاه ادوارد سعید در شرق‌شناسی است. او تاریخ پنج‌هزارساله افغانستان را روشن‌تر از راه ابریشم در سینه داشت. نه‌تنها تاریخ افغانستان که بر تاریخ اسلام نیز اشراف و سلطه کامل داشت. او بی‌تردید یک دانشنامه هوشمند بود. دریغا که روزگار ما نادان‌تر از آن بود که از دانایی و نبوغ آن پیر فرزانه به‌درستی بهره برد. اندک آشنایی که من با آثار این یگانه دوران دارم هر پاراگرافش یک ایده است که باید در قالب یک کتاب یا پایان‌نامه سامان یابد و ارائه شود. با تأسف که آثار او هنوز بسیار اندک اقبال نشر یافته است.
 

 آثار استاد آریانپور انقلابی در تاریخ‌نویسی معاصر است. او به‌تنهایی کار چندین نسل را انجام داده است. او هم تاریخ‌نویسی معاصر را نقد کرده است، هم تحلیل و هم وقایع درست و نادرست را روشن نموده است. سال‌ها وقت نیاز است تا دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی بتوانند آثار استاد آریان پور را معرفی و تحلیل کنند. آریان پور چراغ راه آینده تاریخ، ادب و اندیشه کشور خواهد بود. اگر فیض محمد کاتب هزاره یک مورخ مبارز بود که در راستای حقیقت و داد قلم زد و چراغ پرفروغ تاریخ افغانستان معاصر شد، آریان پور انقلابی را در چندین قرن تاریخ‌نویسی مشرق زمین ایجاد کرده است. اگر شعاع کاتب حدود یک قرن و نیم از تاریخ تاریک ما را روشن می‌کند، شعاع آریان پور به حدود پنج هزار سال پیش یعنی سرودهای اوستا می‌رسد.
با دریغ که دیگر آریان پور در میان ما نیست او با نگرانی که نسبت به دست آورد شصت‌ساله‌اش داشت به‌سوی ابدیت رفت. چشمان تیزبین او به سمت ما خیره مانده است. رسالت مردم و فرهنگیان ما است که آثار استاد را به‌صورت مناسب چاپ و نشر کنند و به دست نسل‌های بعد برسانند. اگر نسل ما چنین مسئولیتی را به انجام برسانند شاید بتوان گفت که رسالت نسل ما در حوزه تاریخ به‌درستی انجام‌شده است.
به خاک افتادن این گنج شایگان را به همه حقیقت جویان و هویت خواهان تسلیت می گوییم.

تهیه و تنظیم: عبدالعلی عادلی

طبقه بندی: اندیشمندان افغانستان،  هزاره های افغانستان،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان