تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - گزارش ترحیم و یاد بود حاج خلیلی مالستانی(ره) در قم


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1394/08/8
 در روزجمعه 1394/8/8 جلسه ای به مناسبت گرامی داشت یاد و تجلیل از خدمات مرحوم حجت الاسلام حاج خلیلی(ره)، از سوی جامعه علما و طلاب مالستانی مقیم قم در دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (حفظه الله) برگزار شد. این جلسه با قرائت قرآن توسط حجج اسلام آقایان حبیب الله امینی و حسین علی محمدی آغاز و با اجرای محمدشریف عظیمی و مداحی عمار اکبری و نیز قرائت زندگی نامه استاد خلیلی(ره)، توسط محمدصادق افتخاری شینده ادامه یافت.
اولین سخنران جلسه وکیل مردم غزنی در پارلمان آقای محمدعلی اخلاقی بود. و ی در سخنانش اظهار داشت: یکی از برجستگی های استاد خلیلی(ره)، همان بعد معنوی و تعبد نسبت به خدای متعال بود، زیرا او تا زمان که در قم بود، همواره، دعای کمیل در شب جمعه، دعای توسل و نماز در جمکران در شب چهار شنبه را از برنامۀ ای زندگی روز مره ای خود می دانست. ویژگی دوم استاد خلیلی همان خدمت گزاری و توجه به نیاز های اساسی جامعه بود که از خدمات آن را می توان تأسیس مکتب متوسط توحید و مکتب متوسطه جمود نام برد. سومین ویژگی استاد خلیلی این بود که در عین توجه به گرایش های سیاسی موجود در جامعه ، از نزاع های سیاسی کاملاً کناره می گرفت و اولویت کاری خود را در بخش ترویج فرهنگ دینی و ارزش ها می دانست.
گزارشگر: محمدصادق افتخاری
دومین سخنران جلسه استاد علی زاده مالستانی بود. ایشان با توجه به نقش سازنده ای علما در جامعه و خصوصاً نقش روحانیت در مالستان، علل و عوامل دوری مردم از روحانیت را بیان نمود، در مورد شخصیت الحاج استاد خلیلی نیز فرمود: مهم ترین ویژگی استاد خلیلی، این است که ایشان از روزی که لباس روحانیت را پوشید، همواره به این با این لباس و زی روحانیت در جامعه ظاهر می شد و نقش سازنده ای خود را تنها از همین لباس و شخصیت خود نشان می داد، بر خلاف برخی که گاهی لباس روحانیت به تن می کنند و کاهی به لباس دیگر در جامعه ظاهر می شود که این خود برای روحانیت آفت است. یکی از موارد سخنان استاد علی زاده نقش نسبتاً مورد قبول الحاج خلیلی(ره)، در جامعه ای مالستان بود، زیرا ساختن این مدرسه بزرگ با هزینه قریب 120لک افغانی، در جامعه ای مانند مالستان، کار دشواری بود، انسان اگر پایگاه اجتماعی مورد توجه نداشته باشد، جمع آوری این هزینه سنگین از کمک های مردمی کاری سخت است ولی الحاج خلیلی(ره) به خوبی از عهده این وظیفه سنگین بر آمد و این نشان از نقش شخصیت نسبتاً سازنده ای او نسبت به کارکرد های اجتماعی بود. چکیده از خصوصیات اخلاقی، خدمات اجتماعی و فرهنگی، استاد الحاج خلیلی(ره) توسط افتخاری: بدون تردید، حضرت حجت الاسلام و المسلمین الحاج استاد خلیلی مالستانی(ره)نمونه روشن عالم عامل است.استاد حاج غلام رضا خلیلی، خادم، مخلص، متواضع و مردم دوست بود. اونقش بارز و سازنده‌ی در میان مردم داشت. در حوزه فرهنگی و آموزشی و اجتماعی، خدمات ماندگار و ارزشمند از خود به یادگار گذاشت. او در سال‌های متمادی، با اخلاص و تواضع منحصر به‌فرد، در تلاش مداوم و خستگی‌ناپذیر، مردم شریف مالستان را از خدمات خود بهرمند ساخت. 1.تعمیر و تجدید بنایی حوزه علمیه رضویه با همکاری و عنایت ویژه استاد مهدوی(ره). 2. تأسیس مکتب متوسطه در پای بغرا بنام « مکتب توحید» 3. تأسیس مکتب متوسطه جمبود که در حال حاضر تبدیل به دو لیسه ذکور و اناث شده است. 4.تجدید بنایی بتنی حوزه علمیه رضویه با هزینه قریب 120 لک افغانی که در سال 88 شروع شده، این بنا دارای یک مسجد جامع شهری، و دارای یک طبقه اداری و طبقه ی دیگری آموزشی و کاملاً مهندسی به روز ساخته شده است که در واقع با همکاری عموم مردم متدین مالستان این بنایی تاریخی به تکمیل رسید. 5. شاگردان زیادی را در حوزه تربیت نموده اند که هر کدام خود از نخبگان و فرهنگیان جامعه محسوب می شود.قابل یاد آوری است که تعدادی از شاگردان استاد خلیلی(ره) در نقاطی مانند مزار، قندوز، غزنی به‌عنوان ملای مکتب، معلم، مدیر موسئسات فرهنگی، در حال فعالیت تبلیغی و ترویج فرهنگ ومعارف دینی اند، عده ای زیادی از شاگردان ایشان در حوزه های علمیه داخلی و نیز خارج افغانستان مشغول تحصیل و فراگیری علوم اند.

طبقه بندی: گزارش فرهنگی، 
کلیدواژه: استاد خلیلی، جامعه علما و طلاب مالستان،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان