تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - زندگی نامه حجت الاسلام حاج غلامرضا خلیلی شنیده(ره)


سپاس از بازدید شما
تاریخ : شنبه 1394/08/2
خبر درگذشت نا بهنگام حجت الاسلام استاد خلیلی شنیده مدرس پرتلاش و زحمت کش مدرسه علمیه رضویه شنده ما را متأثر ساخت. ضمن عرض تسلیت به بازماندگان آن مرحوم و عموم مردم مالستان مختصری از زندگی نامه و فعالیت های ایشان، به شرح ذیل ارائه می گردد:
حاج شیخ غلام رضا خلیلی، فرزند ملا غلام نبی از خانواده معروف کلبی، در گیرو شنیده مریدی مالستان، در سال 1325 (صبح جمعه رجب 1365)، در یک خانوده مذهبی به دینا آمد و در سال 1330 شمسی مکتب خانگی را نزد استاد محسن مهدوی فرا گرفت و هنگام هجرت استاد مهدوی به سوی نجف، ادبیات و علوم اولیه دینی را نزد استاد محمد رحیم مبلغ ادامه داد( ایشان حدود 55 سال سابقه ملا مکتب را در منطقه داشته). بعد از بازگشت استاد مهدوی از نجف، استاد خلیلی دو باره نزد استاد محسن مهدوی تلمذ نمود، در بین سال های 1343 تا 1345 نزد اساتید چون سید غلام حسن نجفی(ره) یوسف عارفی و استاد شاه موسی رضوی وکیل مردم مالستان در دوران ظاهر شاه ادامه تحصیل داد و بعد از خدمت سربازی در بالاحصار کابل به زاد گاه برگشت

و برای ادامه تحصیل به ولسوالی قره باغ رفت و نزد استاد آیه الله محمد رضا اوحدی دروس حوزی را ادامه داد و در ضمن در همان سال ها، در در قریه بلدرغو و سبزسنگ قرباغ وظیفه ملا مکتبی را به عهده گرفت و بعد از کوتای سردار داود خان در در اواخر سال1351 شمسی باخانواده عازم ایران شد هنگام که در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل شد فقه و اصول را نزد آقایان وحید مکارم تلمذ و دورۀ تبلیغ را نزذ استاد قرائتی و درس حقوق را از استاد محمودی فراگرفت و در ایام تبلیغ از سوی تبلیغات اسلامی در میان برادران ایرانی به صورت فعال به تبلیغ دین می پرداخت تا اینکه در سال 1370 شمی از سوی حوزه علمیه قم، هیأت 75 نفره عازم افغانستان می شود و در این سفر به زاد گاه خود بر می گردد و در هنگام ورود مورد استقبال مردم محلی و اقوام ربرو می شود بنا به دعوت اقوام، در کنار دو استاد محترم یوسف عارفی و استاد محسن مهدوی به عنوان استاد، به حوزه علمیه رضویه معرفی می شود. بعد از آن بعد از مسافرت اضطراری به ایران و زیارت خانه خدا دو باره به زاد گاه بر می گردد و در این سفر از در دوران که مدارس دولتی در مالستان به حالت رکود و نیمه تعطیل در آمد بود استاد کتاب های درسی سواد آموزی را از ایران به مالستان می آورد و در آن زمان حدود 35 کلاس سواد آموزی دایر می کند که خود زمینه رشد سواد و ترقی ابتدایی مردم بومی مالستان می شود. در این ایام سه برنامه مذهبی را به طور جدی دنبال می کند یکی فرهنگ کتابخانی با بازگشایی کتابخانه امام رضا(ع) در بازار شینده، دوم رواج برگذاری ایام سوگواری و ایام عیاد مذهبی أئمه معصومین در میان مردم، غیر از ایام محرم و رمضان که رواج داشته، سوم، طرح جامع سواد آموزی که حدود 35 کلاس در آن زمان در مکتب خانه ها و منابر و مساجد محلی مالستان دایر می شود.بنا به گفته ی استاد: در سال 1373شمسی تصمیم به ساخت چند مکتب کلاسی در مناطق دهن سوکه و رباط چند جای دیگر گرفتم و زمینه آنها از جهت استقبال مردمی فراهم بود اما من نیز مانند خیلی از کسانی دیگر قربانی سیاست بازی های برخی از حذب گرایان جهادی شدیم و زمینه فعالیت های فرهنگی را از ما گرفت.
خدمات استاد از سال (1373 شمسی )به بعد:
1.تعمیر و تجدید بنایی حوزه علمیه رضویه با همکاری استاد مهدوی(ره)
2. تأسیس لیسه متوسطه در پای بغرا بنام « مکتب توحید»
3. تأسیس مکتب متوسطه جمبود که در حال حاضر تبدیل به دو لیسه ذکور و اناث شده است.
4.تجدید بنایی بتونی حوزه علمیه روضویه با هزینه قریب 120 لک افغانی که در سال 88 شروع شده است این بنا دارای یک مسجد جامع شهر و دارای یک طبقه اداری و طبقه ی دیگری آموزشی و کامل به مهندسی روز ساخته شده است که در واقع با همکاری عموم ملت متدین مالستان این بنایی تاریخی انشاءالله تکمیل می شود.
5. شاگردان زیادی را در حوزه تربیت نموده اند که هر کدام خود از نخبگان و فرهنگیان جامعه محسوب می شود. در ذیل به برخی از این افراد اشاره می شود.
1. علی جان احمدی از مردم جرغی و برجگی ولسوالی ناهور که در حوزه علمیه قم نیز تحصیل نموده است و مدت دو سال درمزار شریف در حوزه علمیه تدریس نموده است و در ادبیات عرب و فقه استاد است.
2. مجید شریفی از قول مزید که حدود ده سال اندی است که مدیر مکتب متوسه در کتب توحید در دهن پای بغرا می باشد.
3. محمد باقر محقق، یکی از حافظان کل قرآن کریم در حوزه علمیه قم و از چهره های فعال فرهنگی و اجتماعی در میان مردم است.
4. سید هادی رضوی مرحوم، ایشان در مورد شخصیت حضرت زهرا(س)پایان نامه کارشناسی ارشد را نوشته بود که بعد توسط استاد ایرانی او که به عنوان راهنما بود تبدیل به کتاب شد و در قم نشر شده است.
5. سید مهدی رضوی، ایشان به عنوان سر معلم در لیسه دینی مدرسه رضویه در کنار چهره فرهنگی استاد نقوی مشغول به کار است.
6. هاشم رحیمی ملای مکتب و اساتید محلی در بخش فنون قرآنی مانند صوت الحن، تجوید و تفسیر وحفظ قرآن می باشد شاگردان و حافظان چندی به جامعه تحویل داده است و در سوکه منشأ خیر زیادی شده است که مردم محلی آن ناحیه از نزدیک با آنها آشنایی دارند.
7. استاد سلام حکیمی در کابل در بخش سیاست و رایزنی در امور سیاسی و حل مشکلات مردم مالستان در اداره های کابل مهارت خاص دارد و دارای روابط مطلوب با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است، در ضمن ایشان شعر نیز می گوید که در جراید افغانی و ایرانی چاپ شده است.
8. غلام حسین انصاری، او یکی از کسانی است که در میان مردم مردی کاملا شناخته شده و از چهره های فرهنگی و فعال در بخش هنر، قرآن و در سخنرانی و تحلیل مسائل دینی کاملا مهارت دارد.
9. سید روح الله رضوی، ایشان در رشته کارشاسی ارشد کلام اسلامی از دانشگاه اهل بیت در تهران مشغول تحصیل و یکی از فعالان در عرصه های مجازی و نیز از شاعران نسل نو می باشد.
10. سید اکرم موسوی، ایشان از مردم شهرستان است که در حوزه علمیه رضویه درس فراگرفته و فارغ التحصیل در کارشناسی ارشد از موسسه امام خمینی(ره) از قم می باشد.
11. ابوالفضل ذکاوت( فرزند مرحوم استاد)، ایشان نیز یکی از مسئولین، مدرسین، مؤسسه امام هادی(ع) در مالستان است و تا دوره لیسانس درس خوانده است.
12. علی رضا تقوی، یکی از شاگردان برجسته ای ایشان است که ادامه دروس حوزی را در حوزه مشهد گذرانده است و فعلاً تا سطح کارشناسی ارشد، در حوزه علمیه سوریه در محله زینبیه مشغول تحصیل علوم و معارف اند.
13. محمد شاه نظری، از پشه خانه نیز یکی از فعالین فرهنگی و تبلیغی در مالستان است که در ضمن چند سال ملای مکتبی و معلمی، ساختمان حسنیه پشه خانه نیز با تلاش و مدیریت اجرایی ایشان تکمیل شد، ایشان فعلاً در ضمن معلمی، دورۀ لسانس حقوق را نیز گزرانده است.
قابل یاد آوری است که چندین شاگرد مستفیم استاد خلیلی(ره) در نقاط مانند مزار، قندوز، غزنی به عنوان ملای مکتب، معلم، مدیر مدرسه در حال فعالیت تبلیغی و ترویج فرهنگ ومعارف دینی اند، عده ای زیادی از شاگردان ایشان در حوزه های علمیه داخلی و نیز خارج افغانستان مشغول تحصیل و فراگیری علوم اند.

نویسنده: محمد صادق افتخاری

طبقه بندی: نشریه نگاه فردا،  ولسوالی مالستان ،  اندیشمندان مالستان، 
کلیدواژه: حاج خلیلی شنیده، عالمان دینی مالستان، ولسوالی مالستان،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان