تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - فراری دادن طالبان بیش از صد زندانی خطرناک از زندان غزنی


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/06/23
طالبان حوالی ساعت ۲ بامداد امروز با پوشیدن یونیفورم نظامی به زندان مرکزی ولایت غزنی در مرکز افغانستان حمله کردند. محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به خبرگزاری ها گفت است که در این حمله ۱۵۲ زندانی به شمول فرماندهان طالبان و زندانیان خطرناک فراری داده شدند. زندان غزنی در منطقه کوه باد در سه کیلومتری شهر غزنی موقعیت دارد و تحت تدابیر شدید امنیتی محافظت می‌شود.طالبان برای مصروف نگهداشتن نیروهای امنیتی همزمان با حمله به زندان مرکزی این ولایت به چندین پوسته در داخل شهر غزنی نیز حمله کرده و بخش های شهر را مورد حملات راکتی قرار دادند. به گفته آقای احمدی، مهاجمان نخست یک موتر بمب گذاری شده را در نزدیک دروازه ورودی زندان منفجر کردند و دستکم شش طالب وارد محوطه زندان شده و با ماموران پولیس درگیر شدند. او تایید کرد که در این درگیری ۴ تن از نیروهای امنیتی کشته شده و دستکم ۷ تن آنها زخمی شده اند. رقم تلفات طالبان سه نفر خوانده شده است.معاون والی غزنی افزود که مهاجمان با سلاح های سبک و سنگین مجهز بودند و درگیری حداقل برای یک ساعت و نیم ادامه داشته است.

گروه طالبان مسولیت این حمله را به عهده گرفته و با نشر اعلامیه ای گفته که در این حلمه ده تن از افراد این گروه شرکت داشتند و ۴۰۰ زندانی را فراری دادند.
به خطر افتادن امنیت ولایت
مهاجمان با شکستاندن قفل های چندین دروازه بخش های مختلف محبس، زمینه فراری دادن زندانیان را فراهم کردند، احمدی می گوید که ۲۰ تن از زندانیان فراری افراد بسیار خطرناک به شمول تروریستان، قاچاقچیان مواد مخدر و قاتلان حرفه یی هستند.
زندان غزنی در منطقه کوه باد در سه کیلومتری شهر غزنی موقعیت دارد و تحت تدابیر شدید امنیتی محافظت می‌شود زندان غزنی در منطقه کوه باد در سه کیلومتری شهر غزنی موقعیت دارد و تحت تدابیر شدید امنیتی محافظت می‌شود
او گفت که با رهایی آنها امنیت غزنی با خطر جدی مواجه خواهد شد.
معاون والی به خبرگزاری بخدی گفت: "تمامی زندانیان که فرار کردند بایمتریک شده اند، آنها چه زود چه دیر دستگیر خواهند شد و علاوه بر آن افراد دیگر هم به عنوان ضامن و ارتباطی این زندانیان نزد پولیس ثبت نام هستند"
یک باشنده شهر غزنی می گوید که شب گذشته را با صدای انفجار و تیراندازی های پیهم به صبح رسانده است.
او می گویدکه در غزنی حرف و حدیث از فراری دادن ۴۰۰ زندانی است.
شورش در داخل زندان
روز گذشته زندانیان محبس مرکزی غزنی دست به اعتراض زدند، گزارش شده است که آنها شورش کرده بودند.
محمدعلی احمدی می گوید که قوماندان امنیه، رییس امنیت ملی، رییس دادستانی و شماری از وکلای شورای ولایتی برای حل اختلافات به زندان رفته بودند و تا عصر روز در آنجا بودند. به گفته احمدی، شورش روز گذشته از سوی زندانیان خطرناک راه اندازی شده بود اما به گفته او این مشکل روز گذشته پس از صحبت با زندانیان فروکش کرده بود.

طبقه بندی: گروهک طالبان،  گزارش خبری، 
کلیدواژه: گروه طالبان، زندان غزنی، معاون والی غزنی، ولایت غزنی،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان