تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - عید غدیر والاترین عید امت اسلام


سپاس از بازدید شما
تاریخ : چهارشنبه 1394/07/8

قال رسول الله(ص): یوم غدیرخم افضل اعیاد امتی

عید غدیر، عید الله الاکبر و عید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عید اسلامی‏ است. هیچ روزی در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارک‏ تر از این روز مقدس نزد شیعیان اهل‏بیت نیست. امام صادق سلام الله‏ علیه می‏ فرماید: «ان یوم غدیر خم بین الفطر و الاضحی و الجمعه کالقمر بین الکواکب...» روز عیدغدیر خم در میان سه عید فطر و قربان و جمعه، مانند درخشندگی ماه در میان‏ ستارگان است. چه تعبیر ظریفی امام دارد که عید غدیر را تشبیه به ماه کرده است و دیگر اعیاد را به ستاره; زیرا در این روز بزرگ بود که خداوند اعلام کرد: امروز دین را بر شما تکمیل کردم و نعمتم را بر شما به اتمام رساندم «الیوم اکملت‏لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا». نعمت ‏بزرگ اسلام که از هر نعمتی ارزنده ‏تر و گران‏بهاتر است، کامل نمی‏ شود و محقق نمی‏گردد جز با ولایت علی‏ علیه السلام «و مانودی بشی‏ء مثل ما نودی بالولایه‏». محب الدین طبری از علمای بزرگ اهل سنت نقل می‏کند که رسول خدا(ص) فرمود: «اذاجمع الله الاولین و الاخرین یوم القیامه و نصب الصراط علی جسر جهنم، لم‏ یجزها احدالا من کانت له براءة بولایه علی بن ابی طالب‏».  در روز قیامت که خداوند تمام مردم را جمع می‏کند و صراط بر پل دوزخ زده می‏شود، هیچ کس از آن نمی‏گذرد جز کسی که با ولایت علی ابن ابی‏طالب، گذرنامه بی‏زاری و برائت از جهنم را داشته باشد.

ولایت علی(ع) همان دین حنیف است که فرمود:

«فاقم وجهک للدین حنیفا فطرت الله التی فطر الناس علیها». پس ای پیامبر (همراه با پیروانت) به سوی آیین پاک اسلام روی‏ آور که فطرت الهی ‏است و مردم بر آن مفطور شده‏ اند.

و ولایت علی همان طریقه و روش صحیح زندگی است که اگر مردم آن روش را برگزینند،خداوند در روز رستاخیز، از آب گوارای حوض کوثر به دست علی علیه السلام‏ سیراب شان می‏گرداند. «و ان لو استقاموا علی الطریقه لاسقیناهم ماء غدقا.»  و ولایت همان نعمتی است که حتما از آن سؤال می‏شود که با آن چگونه رفتار کردید«ثم لتساءلن یومئذ عن النعیم‏.»  آلوسی، مفسر بزرگ اهل سنت در تفسیر کبیر روح المعانی پس از ذکر آیه شریفه‏ «وقفوهم انهم مسئولون‏» و آنان را متوقف کنید و ایست ‏بدهید که مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند، در ذیل تفسیر این آیه، اقوال گوناگونی را نقل می‏کند و سپس ‏نتیجه می‏گیرد و می‏گوید:

«سزاوارترین و صحیح ترین سخن این است که در آن روز از عقاید و اعمال انسان‏ سؤال می‏شود و از همه مهم‏ تر و عظیم‏ تر، قطعا ولایت علی کرم الله وجهه است‏». و در این روز بزرگ که یادآور نصب و تعیین امیرالمؤمنین به دست مبارک رسول ‏اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و به امر پروردگارش است، باید این فطرت الهی‏ را در دل‏ها زنده کرد و پرده‏ های ظلمت و جهالت و تارهای نادانی و غفلت ‏را از دیدگان غافلان برداشت تا بر طریقه حق پایدار گردند و به صراط مستقیم الهی روی‏ آورند و دینشان کامل شود. مفضل از امام صادق علیه السلام می‏پرسد:

مولای من! آیا به من دستور می‏دهی که‏ این روز را روزه بداریم؟ حضرت پاسخ می‏دهد: «ای و الله ای و الله انه الیوم الذی نجی فیه ابراهیم‏ من النار فصام لله شکرا لله عزوجل ذلک الیوم، و انه الیوم الذی اقام رسول الله‏ اءمیرالمؤمنین علما و ابان فضله و وصیته، فصام ذلک الیوم، و ذلک یوم صیام وقیام و اطعام الطعام و صله الاخوان و فیه مرضاه الرحمن و مرغمه الشیطان‏». آری، به خدا قسم آری، به خدا قسم! این همان روزی است که خداوند، حضرت ‏ابراهیم را از آتش رها ساخت، پس او به شکرانه این لطف الهی، این روز را روزه‏ گرفت. و همانا این روز، روزی است که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم امیرالمؤمنین علیه السلام را بر مردم نصب کرد و بزرگواری و فضلش رانمایان ساخت و او را وصی و جانشین خود قرار داد، پس او هم در این روز، روزه‏ گرفت و این روز، روز روزه گرفتن و دعا کردن و مسلمانان را اطعام نمودن و به‏ دیدار برادران دینی رفتن است و در این روز، رضایت‏ خدای رحمان به دست می‏آ ید وبینی شیطان به خاک مالیده می‏شود (مایوس می‏گردد)

امام صادق علیه السلام اعمال این روز مهم را در چهار چیز خلاصه می‏کند:

1/ صیام: در برخی روایات وارد شده که روزه این روز برابر است‏ با صد بار حج‏ و صد بار عمره. و در روایت دیگری، کفاره شصت‏ سال گناه است.

2/ قیام: اصطلاحا قیام بر عبادت و زنده نگه داشتن این یوم الله با مناجات ودعا و استغفار، اطلاق می‏شود ولی ممکن است قیام کنایه از استقامت و پایداری در راه حق و قیام در برابر دشمنان اسلام و مسلمین و مبارزه با طاغوت‏ ها و ستم‏ پیشگان‏ باشد.  بهر حال خود قیام علیه باطل و جهاد در راه خدا، نیز یک عبادت بزرگ است‏ بلکه‏ از اهم فرائض و واجبات است.

3/ اطعام الطعام: مهمانی کردن و اطعام نمودن برادران با ایمان از ویژگی‏ های‏ تمام اعیاد به ویژه این عید بزرگ است که بر آن تاکید شده است. و قطعا خرسندنمودن مؤمنین، از برترین عباداتی است که رضایت پروردگار را به دنبال دارد.

4/ صله الاخوان: احسان و نیکی به برادران مؤمن و دید و بازدید و زیارت آنان‏ پیوسته از اعمال بسیار پسندیده و نیکو است ولی در این روز، تاکید بر آن شده ‏است. در روایت دارد که هر وقت ‏با برادر مومنی دیدار کردید، برای تهنیت‏ به او بگویید: «الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمؤمنین والائمه‏ علیهم السلام‏»

  فرا رسیدن این عید بزرگ اسلامی را به عموم‏ مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می نماییم، از خدای بزرگ‏ خواهانیم ما را جزء  شیعیان و پیروان واقعی امام علی علیه السلام قرار دهد.


طبقه بندی: مقالات علمی،  مناسبت های مذهبی، 
کلیدواژه: عید غدیر والاترین عید امت اسلام، روز تعیین امام علی علیه السلام به جانشینی پیامبر اکرم (ص)،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان