تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - غزنی در دوران موسی خان اکبر زاده


سپاس از بازدید شما
تاریخ : شنبه 1394/06/14
Image result for ‫موسی خان اکبر زاده‬‎درطول حکومت سیزده ساله کرزی هشت نفر به عنوان والی در ولایت مهم و پرجمعیت غزنی منصوب شد که آخرین آنها موسی خان اکبر زاده بود. او به ضمیمه یک سال اخیر که در دولت جدید به حیث سر پرست ایفای وظیفه می کرد طولانی ترین کارنامه والیان این ولایت را به خود اختصاص داد. اکبر زاده غیر از یک سفر تشریفاتی اش به ولسوالی محروم مالستان کار نامه مثبتی از خود برجای نگذاشت. آنچه در ذیل می آید مختصری است از کارنامه چندین ساله ی او:
1- دردوران آقای اکبرزاده غزنی پایتخت فرهنگ وتمدن اسلامی تعیین گردید واین بهانه خوبی بود برای بازسازی این شهر اما متاسفانه نه تنهای بودجه های اختصاص یافته عمرانی در این سال و سالیان پیش از آن درست و به جا مصرف نشد که اکثرپروژه ها نیمه کاره باقیماند و تا هنوز هم سرنوشت میلیون ها دالر معلوم نیست.
زمانیکه عده ای ازوکلاء پارلمان علیه او برخواستند واو را متهم به بی کفایتی کردند عده ای دیگر به حمایت ازاو برخواسته حتی گرفتن عکس یادگاری را با والی برای خودشان افتخار می دانستند و او توانست با استفاده ازحربه " تفرقه بیانداز وحکومت کن " 11 وکیل ولایت غزنی را به ناکارآمدترین وکلاء تبدیل سازد.
2- دردوران آقای اکبرزاده پروژه های کلان سرک سازی که کارآن ها قبلا شروع شده بود مانند سرک قرباغ - جاغوری وسرک غزنی - ناهور متوقف شد وتاهنوز به شکل نیمه کاره باقیمانده است اما اینکه بودجه های آنها کجاشد برای هیچ کس معلوم نیست وحتی کسی حق پرسیدن اورا هم نداشت و ندارد.

3- دردوران آقای اکبرزاده غزنی به یک شهر نا امن تبدیل گردید. جنک خانه به خانه درمناطق پشتون نشین شروع وهرروز برادران پشتون ما درولسوالی های این ولایت شاهد قتل برادران واعضاء فامیل شان بودند.
4- دردوران آقای اکبرزاده مکاتب درمناطق پشتون نشین اکثرا بسته بود واطفال معصوم این سرزمین ازحق تعلیم وتربیه محروم ماندند دربعضی موارد حتی مکاتب مرکز ولایت غزنی نیز مسدود گردید.
5- دردوران آقای اکبرزاده به مخالفین مسلح دولت اجازه فیرراکت داده شد که درنتیجه چندین فرد بی گناه این سرزمین به خاک وخون کشیده شد وچندین خانه ومنزل مسکونی ویران گردید.
6- دردوران آقای اکبرزاده فساد اداری دراین ولایت به اوج خود رسید بست های معلمین به قیمت 40000 افغانی به فروش رسید و برای سایربست های اداری نیز متناسب با بست شان قیمت تعیین گردید.و...
7- از همه مهم تر اینکه در دوران آقای اکبر زاده ولسوالی های امن ولایت غزنی چون ناهور جاغوری مالستان و...، به طرز مشکوکی نا امن شد و ده ها انسان بی گناه در گوشه گوشه این ولایت، به بهانه های مختلف و توسط طالبان و نیروهای نام نهاد داعش به شهادت رسید.
او در تمام این سال‌ها، در برابر ناامنی‌هایی که دامن شهر و ولسوالی‌های این ولایت را گرفته بود بی‌شرمانه سکوت کرد و درد مندانه تر از همه اینکه بزرگان شهر غزنی و نمایندگان این ولایت در پارلمان هم با مماشات متملقانه، هرکدام چندین بار عکس یادگاری با او گرفتند و مثل کورو کر از کنار جنایت‌های او و دشمنان این مردم گذشتند و هیچ کاری نکردند؟

نویسنده: عبدالعلی عادلی

طبقه بندی: ولایت غزنی،  ولسوالی مالستان ،  سیاست و اجتماع، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان