تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - اظهار نگرانی کریم خلیلی از وضعیت گروگانهای در بند


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1394/03/8
آقای خلیلی از حکومت و سران قومی در زابل و غزنی خواسته است که هر چه سریع تر زمینه رهایی بقیه گروگانها را فراهم کنندمحمد کریم خلیلی، معاون رییس جمهوری پیشین کشور در مورد بدتر شدن وضعیت جسمانی گروگان ها که در قید ربایندگان هستند، اظهار نگرانی کرده است.آقای خلیلی از حکومت و سران قومی در زابل و غزنی خواسته است که هر چه سریع تر زمینه رهایی این گروگانها را فراهم کنند. حدود سه هفته پیش، 19 مسافر از 31 گروگان از قید ربایندگان آزاد شدند اما هنوز هم 9 تا 10 مسافر در قید به سر می برند. آقای خلیلی گفته است که از جمع یازده مسافر در بند، دو تن انها جان داده اند و وضعیت صحی بقیه گروگان ها هم چندان خوب نیست. او گفت: "با گرم شدن هوا و وضعیت جسمی که گروگان ها دارند، ممکن آنها تلف شوند و ما از این وضعیت نگران هستیم."
روز گذشته، شماری از بزرگان قومی زابل و غزنی با محمد کریم خلیلی در کابل دیدار و گفتگو کردند، این بزرگان قومی گفتند که تلاش ها برای رهایی بقیه گروگان ها ادامه دارد.

این بزرگان قومی گفتند، ربایندگان حاضر هستند که گروگان ها را آزاد کنند اما به گفته انها هنوز شرایط برای این کار فراهم نشده است.
در همین حال، 19 مسافر که قبلا از قید رها شده بودند، روز گذشته پس از حدود دو هفته درمان و بستری در بیمارستان به خانواده های شان پیوستند.
آنها به دلیل ضعف جسمی و روانی و شکنجه، در بیمارستان تحت درمان قرار داشتند.
این گروگان ها گفتند که تا آزادی کامل مسافران از قید ربایندگان از اظهار نظر و صحبت در مورد حادثه گروگانگیری خود داری می کنند.
در همین حال، خانواده و بستگان گروگانهای در قید می گویند که پس از رهایی 19 مسافر انها به فراموشی سپرده شده و نگران سلامتی مسافران در بند هستند.
انها از حکومت و سران قومی خواستند که برای رهایی بقیه گروگانها تلاش کنند.
بستگان این مسافران هنوز هم در خیمه تحصن به سر می برند و به دولت هشدار دادند تا رهایی اعضای خانواده شان دست از اعتراض نخواهند کشید.
حدود سه ماه پیش، مردان مسلح ناشناس سی و یک مسافر را در مربوطات ولایت زابل ربودند.
شماری از فعالان مدنی، سیاسی و شهروندان کشور در داخل و بیرون از افغانستان در اعتراض به طولانی شدن گروگان گیری اعتراض کردند و حکومت را به سکوت استراتژیک در برابر رهایی این مسافران متهم کردند.
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اما در واکنش به این انتقادها گفت که حادثه گروگان ها به ما آموخت تا در چنین مواردی با تدبیر و حوصله عمل کنیم.

طبقه بندی: دولت افغانستان،  هزاره های افغانستان،  سیاست و اجتماع،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان