تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - حنیف اتمر: کشور را به شمال و جنوب تقسیم نکنید


سپاس از بازدید شما
تاریخ : پنجشنبه 1394/02/17
مجلس سناحنیف اتمر با تأکید بر این‌که جبهۀ جنگ از جنوب کشور به شمال تغییر نکرده است، به نمایندگان در مجلس سنا گفت که کشور را به شمال و جنوب تقسیم نکنند؛ زیرا دشمنان‌ در بین ما تفکیک قایل نیستند و ما نیز نباید بین‌شان تفکیک قایل شویم. حنیف اتمر، دیروز (سه‌شنبه، ۱۵ ثور) به دلیل ناامنی‌های اخیر در شمال، اتهام دادن پول به خانواده‌های گروه داعش و تطبیق‌نشدن مفاد پیمان امنیتی با امریکا، به این مجلس فراخوانده شده بود. مشاور امنیت ملی در پاسخ به نگرانی‌های سناتوران مبنی بر تغییر جبهۀ جنگ با اشاره به این‌که جنگ در شمال و شمال‌‌‌شرق کشور تازگی نداشته گفت، افزایش ناامنی‌ها در ولایت‌های شمالی کشور بخشی از تلاش‌هایی است که برای نا‌امن‌سازی کشورهای منطقه و جهان انجام می‌شود. حنیف اتمر با توضیح این‌که تروریستان در میان ما تفکیکی قایل نیستند گفت، تروریستان به خاطری به شمال علاقمندی دارند که جنبش ترکستان شرقی می‌خواهد به چین، انصارالله به تاجیکستان، جنبش اسلامی ازبیکستان به روسیه و لشکر طیبه به کشمیر برسند.

علاقه‌مندی داعش به افغانستان

در سوی دیگر، مشاور امنیت ملی با اعلام این‌که گروه داعش علاقمندی خاصی به افغانستان دارد گفت، داعش می‌خواهد با دسترسی به عواید موادمخدر افغانستان و استفاده از آن، بتوا‌ند به کشورهای آسیای‌میانه و سایر کشورهای همسایه نفوذ کرده و این کشورها را از افغانستان با تهدید مستقیم روبه‌رو کند. او تأکید کرد که حکومت متوجه تهدید این گروه بوده و در این رابطه اقداماتی را نیز انجام داده است. رییس شورای امنیت ملی گفت که افغانستان با تروریسم بین‌المللی و منطقه‌ای روبه‌رو است و نیروهای امنیتی با ارادۀ قاطع در برابر این دشمنان ایستادگی خواهند کرد. اتمر در این نشست تأکید کرد که هنوز هم پناهگاه‌های تروریستان در خارج از افغانستان قرار دارند و حکومت مخالف وجود این پناهگاه‌ها‌‌ست. او گفت که هیچ انعطافی از خود نشان نمی‌دهد و این مسئله در صحبت‌های مستقیم کشورهای منطقه و ‌پاکستان در دستور کار حکومت قرار دارد‌. حنیف اتمر هم‌چنین افزود که در نتیجۀ عملیات نظامی در وزیرستان پاکستان، شمار زیادی از گروه‌های تروریستی از این کشور به افغانستان کوچ کرده‌اند که از زابل تا بدخشان در مناطق مختلف کشور جابه‌جا شده‌اند.

گفت‌وگوهای صلح

حنیف اتمر با اشاره به گفت‌وگوهای صلح قطر گفت که تاهنوز هیچ مذاکرۀ رسمی با طالبان انجام نشده است و دولت افغانستان هرگونه مذاکرۀ پشت پرده را رد می‌کند. اتمر تأکید کرد که مذاکرات صلح تنها میان حکومت و طالبان به شکل علنی صورت می‌گیرد و طرف سوم فقط تسهیل‌کننده خواهد بود و دخالت مستقیم نخواهد داشت. اتمر گفت، مجلسی که در قطر برگزار شده بود، قطعاً مجلس رسمی نیست و از دولت افغانستان به صورت قطع نمایندگی نمی‌کند و نظرهایی که در آن ارائه شده نیز نظرهای شخصی افراد شرکت‌کننده است.

تطبیق موافقت‌نامۀ امنیتی

همزمان با این، شماری از سناتوران با اشاره به موافقت‌نامۀ امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن انتقاد می‌کنند که مفاد این موافقت‌نامه‌ها تطبیق نشده‌اند. حنیف اتمر، در پاسخ به این انتقادها گفت که از ۴ ماه به این‌طرف پیمان امنیتی با امریکا و ناتو عملاً مورد تطبیق قرار گرفته و پیشرفت‌های خوبی هم در زمینه تطبیق آن صورت گرفته است. به گفتۀ اتمر، نقش امریکا و ناتو پس از گرفتن مسئولیت‌های امنیتی در پیمان امنیتی، تنها به تمویل، تجهیز، تسلیح، فراهم‌آوری لوجیستیکی و آموزشی خلاصه شده و این خواست افغانستان بود که دیگر نقش جنگی نداشته باشند. حنیف اتمر ادامه داد که امریکا بر اساس پیمان امنیتی تا سال ۲۰۱۷، سالانه مبلغ ۴۲۰۰ میلیون دالر یعنی در هر‌روز ۱۲ میلیون دالر به نیروهای مسلح افغانستان کمک می‌کند. حنیف اتمر در پایان سخنانش این پیمان را محض به نفع کشور خواند و به نمایندگان گفت، اگر شما به این نتیجه رسیده‌اید که این پیمان به نفع کشور نیست، چگونگی فسخ یا تغییر این دو پیمان در پایان مسودۀ تذکر یافته است.
طبقه بندی: سیاست و اجتماع،  دولت افغانستان،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان