تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - بیانیه متفاوت طالبان در قطر


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/02/14

طالبان در پی گشایش دفتری در قطر برای از ...نمایندگان طالبان،بیانیه ای مفصلی را در آغاز نشست قطر به شرکت کنندگان توزیع کرده اند. گرچند آن ها این نشست را یک نشست تحقیقی خوانده اند، اما نکاتی در این بیانیه، بسیار جالب است، و نشان می دهد که طالبان بریده هایی از واقعیت ها را پذیرفته اند، در نشست خواست های مهمی را مطرح کرده اند، و تلاش کرده اند چهره ای قابل قبول تری از خود ترسیم کنند. نکته های برجسته در این بیانیه:

1. آن ها خواهان رسمیت یافتن دفتر شان در قطر هستند.
2. خواهان آزادی زندانیان طالب و بیرون کردن رهبران شان از لیست سیاه و تحریم ها هستند.
3. خواهان خروج نیروهای خارجی هستند.
4. قانون اساسی فعلی را تحمیلی می دانند، و خواهان یک قانون اساسی جدیدی هستند که " هیچ نوع ماده و بندی درج آن نباشد که بر ضد اصول اسلامی، منافع ملی و عنعنات افغانی باشد. "
5. تهدید منافع همسایگان و جهانیان از خاک افغانستان را رد می کنند ( یعنی تروریزم بین المللی را نفی می کنند).
6. از حقوق عادلانه ای اقوام حرف می زنند، و از حقوق زنان بر اساس دستورات اسلامی حمایت می کنند.
7. ایجاد زمینه ای پیشرفت و ترقی را بخشی از کارکرد یک قانون اساسی بهتر آینده می دانند.
8. خواهان طرح یک استراتژی برای رسیدن به صلح از سوی طرف مقابل، و جدیت در امر آوردن صلح شده اند، و ....

با این همه، طالبان در این بیانیه هیچ اشاره ای نکرده اند که خواهان چه نوع نظام سیاسی هستند، و منبع اصلی مشروعیت نظام مورد نظر شان را چه می دانند. آیا تایید ملا عمر و یا جمعی از ملاهای مورد نظر طالبان، مشروعیت نظام سیاسی مورد نظر شان را تامین خواهد کرد، و یا تایید مردم در پای صندوق های رای؟ آیا این " حقوق " دیگران را می خواهند در قالب امارت اسلامی تامین کنند، و یا نظام فعلی افغانستان را با تغییراتی در قانون اساسی می پذیرند؟

طالبان در این بیانیه، اقدامات نظامی-امنیتی طرف مقابل را مانعی در مقابل صلح خوانده اند، اما هیچ اشاره ای به وحشت پراکنی، کشتار، راهزنی و ستم روزمره ای جنگجویان طالب بر مردم نکرده اند. یعنی می خواهند طرف دستش را ببندد و اجازه بدهد طالبان هرچه می خواهند بکنند.

این بیانیه به روشنی نشان می دهد که علی رغم تلاش طالبان و حامیان کابل نشین شان در ملی و قابل قبول نشان دادن این گروه تروریستی، اصول اساسی که برای ساختن یک افغانستان آرام، توسعه یافته، متکثر و مردمسالار ضروری اند، جایی در اندیشه و نگاه رهبران این گروه ندارد.


طبقه بندی: دولت افغانستان،  سیاست و اجتماع،  گروهک طالبان،  گزارش خبری، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان