تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - گزارشی از نشست مالستانی ها، در کابل


سپاس از بازدید شما
تاریخ : شنبه 1394/01/29
امروز، 29 حمل، جلسه‌ای با حضور وکلای مالستان در شورای ملی، استادان دانشگاه، دانش‌جویان و فرهنگیان در کابل برگزار شد. این جلسه که در پیوند به شهدای دیروز مالستان برگزار شده بود، سه ساعت دوام یافت و در این مدت موضوعات زیادی به بحث گرفته شد. در این جلسه با تحلیل وضعیت کنونی افغانستان و منطقه، با جمع‌بندی نظرات اشتراک کننده‌های این نشست، نکات ذیل مطرح و در پایان نتیجه‌گیری گردید. نکات مهم مورد بحث و نظرات اشتراک کننده‌ها:
نکات مهم مورد بحث و نظرات اشتراک کننده‌ها:
1. تمامی مردم، نهادها و انجمن‌ها، وکلا و فرهنگیان مالستان موضع‌گیری واحد و هماهنگ را در قبال این رویداد روی دست بگیرند؛ از هر آدرس یک صدا بلند نشود. (استاد یونس ذکی)
2. پولیس اَربکی جدی گرفته شود و از راه‌های قانونی این مهم را دنبال کرده و از این طریق در تجهیز ولسوالی مالستان اقدام نماییم. (وحیدالله وحید)
3. مقامات محلی، ولایت، ولسوالی، تحت فشار قرار بگیرد تا از این طریق دولت مجبور به اقدام جدی و پیش‌گیرانه در مالستان و غزنی گردد. (استاد حلیم سروش)
4. وکلای غزنی فعال شوند؛ با هماهنگی هم در راستای تامین امنیت غزنی اقدام نموده و ارگان‌های امنیتی را زیر فشار قرار بدهند. (استاد حلیم سروش)
5. بزرگان و موسفیدان را بسیج کنیم تا در منطقه از رفتارهای احساسی و نامدیریت شده جلوگیری کنند و نیز روی گزینه‌های دفاع خودی در حمایت از حکومت محلی کار کنند. (الیاس نواندیش)
6. در راستای تعیین مقامات امنیتی در مالستان و غزنی، بکوشیم تا یک فردِ کارا و موثر و نیز آگاه از مسایل نظامی و امنیتی، استخدام شود؛ فردی که بتواند در روزهای دشوار مدافع مردم باشد و از مردم دفاع کند نه این‌که تنها بالای مردم حکومتش را پیاده کند.
7. مردم مالستان باید همراه با دولت باشند و در سایه دولت از طریقه‌های قانونی دنبال حل چنین مشکلاتی که دامن‌گیر مالستان است، شویم. (آصف سحر)
8. حرکت در داخل مالستان ایجاد شود تا مردم دست زیر الاشه نشینند و در قبال تضمین زندگی خود حساس باشند. (ملکه قاسمی)
در پایان مجلس نتیجه بر آن شد تا گزینه‌های ذیل روی دست گرفته شود:
1. وکلای مالستان در شورای ملی، با مقامات امنیتی کشور در سطح رهبری، دیدن نموده و از وضعیت منطقه هشدار بدهند. در کنار آنان جمعی از موسفیدان، استادان و دانشجویان نیز در این کار سهم بگیرند و همراه با وکلای مردم، امنیت مالستان را پی‌گیری نمایند.
2. در روز پنج‌شنبه هفته جاری مراسم فاتحه به صورت سراسری در کابل برگزار شود و در این بخش با نمایندگان اتحادیه‌های قومی مالستان، افراد ذیل هماهنگی نموده و در برگزاری مراسم اقدام نمایند: حیات‌الله مهریار و علی‌رضا سروش از مجمع استادان و تحصیلکرده‌های مالستان، الیاس نواندیش و جلیل سحر از انجمن دانشجویان مالستان، دو نفر از اعضای شبکه نسل نو مالستان.
3. هماهنگی با بزرگان و موسفیدان مالستان در جهت پی‌گیری این رویداد، برقراری ارتباط با رهبران حکومت وحدت ملی، پی‌گیری امنیت غزنی همراه با سایر وکلای غزنی و مردم دیگر ولسوالی‌ها در راستای تجهیز نیروهای امنیتی غزنی و ایجاد یک کندک جدید امنیتی در غزنی؛ به صورت مشخص در مالستان و جاغوری.
گزارش از الیاس نواندیش، عضو نویسندگان نگاه فردا

طبقه بندی: گزارش فرهنگی،  سیاست و اجتماع،  ولسوالی مالستان ، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان