تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - مالستان در کتاب غزنی بستر تمدن شرق اسلامی


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/01/31
چکیـــــــــــــده: نوشتار پیش رو، مطالب انعکاس یافته پیرامون ولسوالی مالستان در کتاب غزنی بستر تمدن شرق اسلامی را به ارزیابی و تحلیل گرفته است. در این نوشته ضمن در نظر داشت نقاط قوت مطالب که عمدتا در دومقاله انعکاس یافته، به برخی از کاستی های آن، نظیر بی دقتی در معرفی جغرافیا، آمار و جمعیت شناسی مالستان، عدم جامعیت معلومات آماری در باب مدارس، مکاتب و لیسه های مالستان، جابجایی ثبت تاریخ تأسیس اولین حوزه علمیه در سطح ولایت غزنی، جامع نبودن اطلاعات محتوایی و آماری حوزه های علمیه، مغفول ماندن حوزه¬ی فعالیت های شهید قاضی عسکر هزاره در مالستان و...، اشاره شده است. در فرایند تبیین کاستی ها، امانت داری در نقل، استدلال و مقایسه  نتایج مورد اهتمام بوده است.
درآمـــــــــــــد:
درسال 2013میلادی و در پی برگزیده شدن غزنی به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، سلسله فعالیت های علمی- پژوهشی، باهدف تجلیل از این جشنواره، توسط متولیان امور فرهنگی در سازمانها و نهادهای دولتی، انجمن ها و تشکل های علمی و فرهنگی داخل و خارج از کشور، فعالان ولسوالی ها و مناطق مختلف غزنی، سامان یافت که حاصل آن، تدوین و نشر چند اثر علمی به شرح ذیل بود:

1. «مجله غزنی»: این مجموعه سلسله شماره هایی است که به صورت پیوسته، توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ درسال 2013، به نشر رسیده است.  
2. «ویژه نامه غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام»: این اثر درقالب فصلنامه و درسه محور مجموعه مقالات علمی، مصاحبه ها و گزارش¬های مرتبط با جشنواره غزنی2013، توسط گروه مطالعاتی نگاه فردا، منتشر و به چاپ رسیده است.
3. کتاب «عالمان شیعه غزنی»: این کتاب با هدف معرفی مشاهیر علمی ولایت غزنی توسط قربانعلی فصیحی و علی مدد شریفی مالستانی، گردآوری و توسط نشر عرفان به چاپ رسیده است.
 4. کتاب «شاعران معاصر غزنی»: این اثر توسط محمد حسین فیاض، با هدف معرفی بیش از صد شاعر معاصر غزنی تهیه و به چاپ رسیده است.
همانگونه که ملاحظه می کنید سه اثر اخیر، توسط، نویسندگان، مؤلفان و گردآورندگان مالستانی تهیه و تنظیم شده است که درنوع خود پدیده ی امیدبخش و قابل تکریم است.
5. کتاب ««غزنی بستر تمدن شرق اسلامی» : این اثر توسط مجمع علماء و طلاب جاغوری، در چهار مجلد تهیه و توسط نشر عرفان، به چاپ رسیده است.
 بی تردید این کتاب در میان مجموعه های فوق، جامع ترین اثری است که در قالب مجموعه مقالات و باهدف بازخوانی تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، آداب و رسوم غزنه ی باستان، از گذشته تا امروز، تدوین و نگارش یافته است. جلدهای اول و دوم این کتاب مجموعه مباحثی است پیرامون گذشته ی تاریخی غزنی و اما جلدهای سوم و چهارم آن، افزون بر مباحث تاریخی، غزنه ی معاصر را نیز به لحاظ تاریخ، زبان و ادبیات، فرهنگ و معارف، مناطق و ولسوالی ها، و...، به معرفی گرفته است. درخلال مطالب مربوط به غزنی معاصر در دوجلد اخیر، مطالبی نیز پیرامون ولسوالی مالستان، توسط نویسندگان جمع آوری و تدوین شده است. از آنجاکه مطالب انعکاس یافته پیرامون ولسوالی مالستان در این مقالات، به دلیل بی دقتی و عدم جامعیت اطلاعات علمی نویسندگان کمی ضعیف تحریر شده و دارای کاستی های آماری، علمی و محتوایی می باشد دراین نوشتار درصدد شدیم تا مطالب آن را، ارزشیابی نموده و نکاتی را به عنوان پیشنهاد، جهت تصحیح و ویرایش در چاپ های آینده ارائه نماییم.
 
متن کامل مقاله را در مجله نگاه فردا ببینید.


نویسنده: عبدالعلی عادلی/دکترای قرآن و علوم اجتماعی

طبقه بندی: ولایت غزنی،  ولسوالی مالستان ،  مقالات علمی، 
کلیدواژه: مالستان در کتاب غزنی بستر تمدن شرق اسلامی، عبدالعلی عادلی، غزنی شناسی،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان