تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - هیچ کشوری در حد افغانستان آزادی سیاسی ندارد


سپاس از بازدید شما
تاریخ : چهارشنبه 1394/01/19
وزیر امور خارجه می‌گوید که پس از سقوط رژیم کمونستی و آغاز حکومت جدید، هیچ زندان سیاسی در افغانستان وجود ندارد و کسی به دلیل باورهای سیاسی‌اش محاکمه نشده است.
او گفت که آزادی سیاسی و آزادی بیان در افغانستان نسبت به بیشتر کشورهای منطقه برتر است.
به گفته‌ی وزیر خارجه، حکومت وحدت ملی برای نهادینه شدن مردم سالاری و احترام به نهادهای مدنی و احزاب سیاسی کار می‌کند.
صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ی کشور گفته است که دید افغانستان نسبت به حقوق بشر، سیاسی، ابزاری و مقطعی نیست و به کسی اجازه نمی‌دهد که با نام آن برای رسیدن به اهداف شخصی خود استفاده کند.
آقای ربانی تاکید کرد که دولت افغانستان بر بنیاد دستورات اسلامی و قانون اساسی کشور به مبانی حقوق بشر در کشور پایبند خواهد بود.
او این مطالب را در نشست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کابل مطرح کرد و افزود که " فقر آگاهی، مشکلات اقتصادی و فضای جنگی سبب شده تا زنان افغانستان در شرایط نابسامان زندگی کنند."
گروگان‌گیری ۳۱ مسافر در زابل و قتل فجیع فرخنده از تازه‌ترین رویدادهایی است که پیوسته به نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی پیوند داده می‌شود.
در همین حال، وزیر امور خارجه گفت: "در جامعه‌یی ناامنی و جنگ مشکل اصلی باشد، حق طبیعی مردم که زندگی کردن است، نقض شده و حقوق بشر نیز تامین نمی‌شود."
ربانی می‌افزاید که دولت در تلاش حل مشکلات حقوقی است و مردم نیز با حمایت گسترده از حکومت از حقوق بشر پاسداری خواهند کرد.
آزادی بیان، حقوق سیاسی، گسترش رسانه‌ها و سهم فعال زنان در بخش‌های مختلف اجتماعی از پیشرفت‌هایی است که به گفته ربانی در گذشته کسب شده است.
با این حال، سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در گفت که دولت باید جامعه‌ی مدنی را رشد بدهد و به اصول شهروندی مردم احترام بگذارد.
او تاکید کرد که حکومت مسوول است که بر بنیاد قانون عدالت را در جامعه تامین کرده و از اصول حقوق بشر پیروی کند.
جنگ همچنان در افغانستان جریان دارد و پیوسته طرف‌های درگیر در این کشور متهم به نقض حقوق بشر شده اند.
خشونت برضد زنان، ازواج‌های پیش از وقت، قتل، لت و کوب و سهم ندادن زنان در شماری از بخش‌های دولتی از جدی ترین مواردی بود که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر مطرح شد.

طبقه بندی: سیاست و اجتماع،  گزارش خبری،  دولت افغانستان، 
کلیدواژه: صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان، هیچ کشوری در حد افغانستان آزادی سیاسی ندارد،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان