تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - مشکلات مهاجرین درنگاه رحیم پور ازغدی


سپاس از بازدید شما
تاریخ : سه شنبه 1394/01/4
Image result for ‫ازغدی‬‎تجلیل از مقام و شهادت حضرت زهرا (س) با حضور علما،روحانیون، دانشگاهیان، فرهنگیان، خانواده های شهدای افغانستان و اقشار مختلف مهاجرین  شب گذشته در مسجد فقیه سبزواری مشهد مقدس برگزار شد. استاد رحیم پور ازغدی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به عنوان سخنران این محفل با عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) به برخی از مشکلات موجود در میان مهاجرین پرداخت. وی افزود: باتوجه به مشترکاتی که میان کشور ایران و افغانستان وجود دارد،هردو کشور یک ملت واحد می باشند، ما از لحاظ دین،تاریخ، زبان و قومی یکی هستیم، اما مرز جغرافیایی میان ما جدایی انداخته است. به گفته وی نصف تاریخ ایران با نبودن امثال مولوی،ناصر خسرو،عنصری،سنائی،ابوریحان،امام فخر رازی،جوهری و غیره که همگی از افغانستان هستند، برداشته می شود. ازغدی گفت که کشور ایران از نظر فرهنگی بدون افغانستان وجود ندارد و برعکس نیز افغانستان بدون کشور ایران وجود ندارد. ازغذی به مشکلات مهاجرین مقیم جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که دو تا تفکر میان تصمیم گیرندگان نظام در مورد مهاجرین افغانستان وجود دارد که عده ای می گویند باید مشکلات آنها حل شود و عده ای دیگر می گویند با توجه به مشکلات خود ایرانی ها چرا باید به سه میلیون مهاجر افغانی خدمات بدهیم؟

این استاد دانشگاه با به کار بردن این تعبیر که ایران بر سر مسئله مهاجرین هم چوپ را خورد و هم پیاز را گفت که ایران از یک طرف با پذیرفتن سه میلیون مهاجر خسارت های زیادی را متحمل شد و از طرف دیگر از ظرفیت این سه میلیون مهاجر نتوانست درست استفاده کند و این طور تبارز پیدا کرد که به آنها ظلم شده است.
ازغدی با بیان اینکه امام خامنه ای ممکن است در جریان بسیاری از جزئیات مشکلات مهاجرین نباشد گفت که چه بسا در برخی موارد خلاف نظر ایشان با مهاجرین برخورد صورت می گیرد.
این فعال فرهنگی گفت که آیا شما فکر می کنید اگر امام خامنه ای (مدظله) دستور دهند که تمامی مشکلات مهاجرین حل شود،آیا حل می شود؟ مگر دستورات ایشان در مسئله خود ایران به خوبی عمل می شود؟.
وی افزود که در میان اجرا کنندگان دولتی نیز مشکلات زیادی وجود دارد،حتی برخی از اعضای مجلس به مردم می گفتند که اگر به ما رای دهید، افغانی ها را از کشور بیرون می کنیم.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران با عنوان نمودن اینکه برخی از مشکلات مهاجرین به خاطر کم عقلی و درست اجرا نکردن قوانین از سوی برخی اجراکنندگان دستگاه های ذی ربط می باشد گفت که بخشی از مشکلات هم به خاطر نفوذی ها و عوامل دشمن می باشد که می خواهند میان دو ملت را برهم بزنند.
وی افزود که برخی از مشکلات نیز به خاطر موانع قانونی می باشد که در این صورت نیز مفاهیم اسلامی معنایی ندارد و فرد افغانی تبعه خارجی محسوب می شود و نمی تواند مثل شهروند ایرانی از تمامی مزایا برخوردار شود.
ازغدی گفت که یک بخش مشکلات مهاجرین واقعا سلیقه ای است و فرد مسئول نمی تواند قانون را به درستی اجرا کند و هیچ کس حق ندارد با اجرا کردن قانون و دست بند زدن تبعه افغانی را تحقیر کند.
استاد رحیم پور ازغدی در ادامه با اشاره به وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی (ره) گفت که ایشان در وصیت نامه اش تنها از مجاهدین افغانستان به عنوان الگوی مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن نام می برد.
وی افزود که امام (ره) صریحا به نماینده شوروی گفت که ما سر افغانستان با شما معامله نمی کنیم و اگر ایشان معامله می کرد و مردم افغانستان را رها می کرد، مطمئنا جنگ ایران ۸ سال طول نمی کشید و این همه شهید نمی داد.
این فعال فرهنگی با بیان اینکه افغانستان خودش؛ خودش را نابود کرد گفت که اگر مجاهدین با همان اخلاص و وحدت اولیه پس از پیروزی عمل می کردند، افغانستان امروز در این مرحله و جایگاه نبود.
وی افزود که افغانستان یک نقطه مهم برای جهان اسلام به شمار می رود و دشمن برای تسلط کامل به این خطه پروژه های زیادی دارد، کما اینکه این پروژه ها در جهان اسلام دارد پیاده می شود و مسلمان در مقابل یک دیگر قرار گرفته و همدیگر را می کشند و تمام انرژی های جهان اسلام علیه خود مسلمانان به کار می رود.
وی با بیان اینکه افغانستان از نظر استعداد های انسانی معدن طلا است گفت که بزرگترین مشکل افغانستان این است که ۲۰۰ ساله زیر بار زور است و هنوز هم این مشکل ادامه دارد و با برگشت شما مهاجرین این مشکلات حل خواهد شد.
استاد رحیم پور ازغدی در بخش دوم صحبت هایش به مقام و شهادت حضرت زهرا (س) پرداخت و سبک زندگی این بانوی دو عالم را از منظر روایات مورد بررسی قرار داد.
همچنین سخنرانی آقای مصباح زاده از پژهشگران افغانستانی، شعر خوانی شعرا در وصف حضرت زهرا (س) از دیگر برنامه های این مراسم بود.
این مراسم به همت شورای فرهنگی افغانستانی های مقیم ایران و با همکاری مجمع هماهنگی هیئات مذهبی مهاجرین افغانستانی برگزار گردیده بود.

منبع سایت خبرگذاری آوا

کلیدواژه: مشکلات مهاجرین درنگاه رحیم پور ازغدی، مهاجرین افغانستان در ایران، رحیم پور ازغدی، ایران هم چوب را خورد و هم پیاز را،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان