تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - سرور دانش: دولت از ساعات اولیه پیگر ربوده شده گان است


سپاس از بازدید شما
تاریخ : شنبه 1393/12/9
معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان در مورد ربوده شدن نزدیک به سی شهروند این کشور در ولایت زابل گفت که دولت افغانستان از همان ساعات اولیه این موضوع را پیگیری کرده است.سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته است که "نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که جان هموطنان ما با خطر مواجه گردد".آقای دانش، شنبه (۹حوت/اسفند) در جریان ملاقاتش با جمعی از فعالان مدنی گفته است:" این‌جانب و تمام هیات رهبری حکومت از ساعات اولیه وقوع حادثه آن را به طور مستمر پیگیری کرده‌ایم و در حال پیگیری هستیم".روز دوشنبه ۴ حوت/اسفند، مسافران که با دو بس (اتوبوس) مسافربری از قندهار به طرف کابل در حرکت بودند، در ساعات غروب در راه ولسوالی شاه‌جوی زابل به چنگ افراد ناشناس افتادند.گفته می شود که ربوده‌شدگان مهاجران هزاره بودند که از ایران به افغانستان باز می‌گشتند.

 در همین حال، اسدالله کاکر، دبیر شورای ولایتی، ولایت زابل در جنوب افغانستان می‌گوید که از سرنوشت حدود ۳۰ تن شهروند افغانستان هنوز خبری در دست نیست.او به بی‌بی‌سی گفت که دو روز پیش بزرگان محلی به ولسوالی ارغنداب و خاک افغان، برای رهایی این افراد رفته بودند که متاسفانه ملاقات این بزرگان با افراد گروه طالبان بی نتیجه ماند. به گفته آقای کاکر این ۳۰ تن توسط یکی از فرماندهان گروه طالبان به نام "همت" ربوده شده‌اند. اما زمانی که بزرگان محل با آقای همت در تماس شدند او این موضوع را تکذیب کرد.

احسان گل سیال، سخنگوی والی ولایت زابل نیز با اشاره به اینکه تاکنون از سرنوشت افراد ربوده شده اطلاعی در دست نیست، گفت که مقامات ولایت زابل هم از طریق نظامی و هم از طریق مذاکره در تلاشند تا این افراد آزاد شوند. آقای سیال سرنوشت افراد گروگان گرفته شده را حساس خواند و تاکید کرد که امیدوار است که بزودترین زمان خبر خوشی را برای مردم افغانستان داشته باشد.

او درباره هویت افرادی که این ۳۰ نفر را گروگان گرفته‌اند چیزی نگفت و افزود که نیروهای مخالف دولت افغانستان این افراد را ربوده‌اند. یکی از بستگان افرادی که به گروگان گرفته شده‌اند، به بی‌بی‌سی گفت که بعد از ناپدید شدن این افراد، خانواده آنها تمام درها را کوبیده و شماری از مقامات دولتی به آنان گفته اند که آزادی این افراد از قدرت آنها خارج است.

فرمانده "همت"

آقای کاکر گفته است که پیکارجویان چچنی و ازبکستانی، تحت فرماندهی فرمانده همت فعالیت می‌کنند و او در دوران حاکمیت گروه طالبان به عنوان فرمانده گروه طالبان جنگیده‌ است.به گفته او ولسوالی خاک افغان و ارغنداب ولایت زابل از حدود شش سال تاکنون به صورت کامل در کنترل نیروهای وابسته به گروه طالبان است و دولت مرکزی در این دو ولسوالی حضور ندارد.او گفت که نیروهای چچن و ازبک از وزیرستان شمالی پاکستان به این منطقه آمده و اکنون نیز در این محل حضور دارند.

طبقه بندی: گزارش خبری،  سیاست و اجتماع،  گروهک طالبان،  هزاره های افغانستان، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان