تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - تبریک فرارسیدن شب های قدر و تسلیت شهادت امام علی (ع)


سپاس از بازدید شما
تاریخ : جمعه 1394/04/5
گروه مطالعاتی نگاه فردا، فرارسیدن شب های بافضیلت قدر را به تمامی فضیلت جویان جهان تبریک عرض نموده و ایام شهادت مظلومانه مولی الموحدین امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) را نیز تسلیت عرض می کند. به همین مناسبت متن ادبی ذیل که برگرفته از ترجمه کتاب «صوت العدالة الانسانیة» تألیف جرج جرداق مسیحی می باشد را با عنوان «مرانید که نوحه گرند» به نشر می سپارد :


مرانید که نوحه گرند !
سحر گاهان در حالی که نسیم بر برکه هایی چون چشمی که با نگاهی به اشک آید می وزید علی بن ابی طالب ( ع ) با گامهای آهسته و سنگین روان شد . گوئی گامهای شمرده و سنگینش در آن دقائق غمگستر چیزی به گوش زمین زمزمه می کرد و گویا پرندگان را چنین زمزمهً دلخراشی به گوش می رسید که هنوز پا به درون مسجد ننهاده مرغابیان، خروشان و فریاد کنان و نوحه گر پیش دویدند و باد آهنگ حزن آلودش را در آن سحر سرد ببانگشان آمیخت !

مردم دسته دسته از گوشه و کنار مسجد پیش آمدند، همه ساکت و ناشاد . رفتند که مرغابیان را برابر کوه حکمت روان برانند. دیدند مرغابیان نه می روند و نه از خروش نوحه گرانه باز می ایستند، و نه باد از وزش باز می ماند . آیا آن پرندگان هم مثل باد احساس کرده بودند که مصیبتی در انتظار امام بزرگ است که به مصیبت هایش از دست مردم پایان خواهد داد ؟
در دل امام علیه السلام در این وقت شکوفه شوقی به شنیدن نوحه گری مرغابیان بشکفت . رو به مردم کرد و با صدایی که از ژرفنای فاجعه بر می خاست گفت: مرانید که نوحه گرند !
چه می شد اگر دنیا می گذاشت علی ( ع ) دو گام به دلخواه بردارد و همه چیز را دگرگون سازد !
ولی دنیا نخواست که همه چیز دگرگون شود !
و آن فرزانه غریب احساس نمود که گامهایش او را به غربتی ژرف فرو می برند .
آن فرزانه غریب آرام بر در مسجد ایستاد و دمی به مرغابیان نوحه گر نگریست و به مردمی که دور او ایستاده و خاموش بودند، و تکرار کرد:
مرانید که نوحه گرند !
به مسجد در آمد و به آستان پروردگار جهانیان سجده برد .
لعنت خدا بر ابن ملجم باد و نفرین و نفرین کنندگان و هر که دیده بدنیا گشود و هر که بمرد و هر چه از عدم پدید گشت، نفرینی که چشمه ساران بخشکاند و سبزه زاران بسوزاند و شرر عدم بر زمین پراکند و همی شرار افشان باشد ! لهیب چرکین و دم گداران دوزخ بر نهادش .
گرد بادها برخاست پر تلاطم و زمین لرزه ها در گرفت تکان آور، همه پر خروش و پر نهیب که هر چه می یافت می ربود و می کوفت . خاک از هر سو به هوا جست و غبار گشت و گردان و توفنده بر آشفت و به هم ریخت و چنان شد که گویی آسمان صاعقه ها بر زمین افکند .
هر چه در طبیعت هست از سر انتقام به خشم آمد و بر شورید جز سیمای علی بن ابی طالب ( ع ) که همچنان گشاده بود و خندان
حاذق ترین پزشک و جراح کوفه را به بالین امام آوردند . همین که شکافتگی پیشانی را معاینه کرد آهی سرد از سینه بر آورد و با صدائی حزین که به ناله بیشتر شبیه بود گفت : وصیت خودت را بکن ای پیشوای مومنان !
نه دلتنگ شد امام و نه مردد و نگران ، بلکه با کمال متانت و تسلیم، خویشتن به تقدیر الهی سپرد . بعد دو فرزندش حسن و حسین را فرا خواند و وصیتش را تقدیر فرمود و به آنان تاکید کرد که به خاطر قتلش فتنه بر نیانگیزند و نه خون کسی بریزند .
و این پاره ای از آن است :
خدایرا ! خدایرا ! در باره همسایگانتان به یاد آرید !
خدایرا ! خدایرا ! در باره فقیران و مسکینان بیاد آرید !
با مردم همانطور که خدا فرموده سخن به نیکویی گویید و امر به معروف و نهی از منکر فرو مگذارید . به فروتنی همت گمارید و به بذل مساعی و احسان دو جانبه . از بریدن پیوند دوستی و از تفرقه و کناره جویی و روی برتافتن، بگریزید .
لحظه ای بعد، رو به مردم کرد، به همه مردم و گفت : دیروز همدم شما بودم، امروز مایه عبرت شما هستم، و فردا دور از شما . خدا مرا و شما را بیامرزد !

طبقه بندی: مناسبت های مذهبی، 
کلیدواژه: به پیشواز شب های بافضیلت قدر و ایام شهادت امام علی علیه السلام،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان