تبلیغات
گروه مطالعاتی نگاه فردا - نقش تربیتی روزه در پیشگیری از ناهنجاریهای اجتماعی


سپاس از بازدید شما
تاریخ : دوشنبه 1394/03/25
چکیده: در مجموعه مناسک عبادی دین اسلام، روزه یکی از عبادت های مهم و پرثمری است که میتواند نقش های بی بدیلی را در سلامت فرد و جامعه ایفاء نماید، چنانکه متولیان امور اجتماعی و دانشمندان دین مدار، پیوسته به این حقیقت اذعان نموده اند که در ایام ماه مبارک رمضان، میزان جرایم و جنایات در کشورهای مسلمان به میزان قابل توجهی کاهش مییابد. به نظر می رسد علت این امر نیز آن است که عمل عبادی روزه، به تقویت نیروی خداباوری، آخرت گرایی، توجه به مقدسات دینی، ایجاد و پرورش روحیه عزت و کرامت انسانی، در فرد روزه دار می انجامد و آثار تربیتی مهمی هم چون تقوی و خود کنترلی درونی، تعدیل غرائز و شهوات، پرورش عواطف انسانی، دلگرمی و آرامش، تقویت صبر و پایداری و...، را نیز، به همراه دارد.
مقدمه: یکی از پدیده هایی که در باز شناسی نظام اجتماعی و قوانین حاکم برآن، از دیر باز توجه اندیشمندان را به خود معطوف ساخته، پدیده ناهنجاری در جامعه است. ناهنجاری اجتماعی، مفهوم عامی است که مؤلفه های فراوانی را می‌توان در دامنه آن جستجونمود. این پدیده به لحاظ قلمرو وگستره چنان دراز دامن است که هرنوع انحرافی را اعم از آنکه اعتقادی باشد هم چون شرک، نفاق، کفر، ارتداد و...، یا رفتاری هم چون قتل، آدم ربایی، کلاهبرداری، انحرافات جنسی و...، شامل می شود. از سوی دیگر به تناسب گستره موضوع، مباحث مهمی نیز تاکنون از سوی دانشمندان، در ابعاد مختلف آن، ارائه شده است که از آن جمله می توان به بحث پیرامون عوامل و زمینه های پیدایش ناهنجاری، شیوه های گسترش و شیوع آن، پیامدهای فردی و اجتماعی آن، نحوه اصلاح(Reform)، باز پروری(Rehabilitation) و باز اجتماعی کردن فرد نا بهنجار، در نهایت پیشگیری(Prevention)، کنترل و درمان آن اشاره نمود. اما در میان مباحث مهم مطرح شده در این زمینه، بدون تردید آنچه که از اهمیت بیشتری برخورداراست، بحث پیرامون اقدامات پیشگیرانه و ارائه راهکارهای عملی در راستای پیشگیری از وقوع این پدیده خطر ساز در جامعه است؛ زیرا اگر با تدابیر پیشگیرانه از وقوع پدیده مذبور، پیشگیری شود، هم ازهدر رفت هزینه های درمان پیشگیری می شود و هم به لحاظ اجرایی پیشگیری راحت تر، آسان تر و مفید تر از درمان است.
در خصوص پیشگیری از بروز پدیده ناهنجاری در جامعه، تاکنون راهکارهای متفاوتی از سوی مکاتب مختلف بشری ارائه شده است که شاهد آن کتاب های نگارش یافته در این زمینه از سوی دانشمندان در چند قرن اخیر می‌باشد، اما علیرغم همه تلاش‌ها، متأسفانه راهکارهای ارائه شده در کنترل این پدیده، چندان کارآمد نبوده است، زیرا پس از ارائه‌ی راهکارها، نه تنها میزان جرائم و انحرافات کاهش نیافته بلکه آمار فردی و اجتماعی آن، به صورت بسیار چشم گیر و نگران کننده بالا رفته است.
 به نظر می رسد دلیل اصلی ناکارآمدی راهکارهای ارائه شده، نیز این باشد که ارائه¬ کنندگان آنها، در ریشه¬یابی علل آن نا موفق بوده اند. توجه به این حقیقت، ما را بر آن داشت تا در نوشتار حاضر، این مهم را، بر اساس نقش تربیتی «روزه»، مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم، تا ضمن افزایش میزان کارآمدی آن، سهم اندکی نیز در ارتقای کیفی دانش پیشگیری از جرم و ناهنجاری اجتماعی، داشته باشیم، چه اینکه راهکارهای بر گرفته شده از آموزه¬های دین انسان ساز اسلام، به دلیل خطا ناپذیری اش، از هر راهکاری مطمئن تر و به لحاظ اجرایی نیز کار آمد تر است. افزون بر آنکه، روزه در میان مناسک عبادی دین مقدس اسلام، یکی از عبادت¬های مهمی است که می¬تواند نقش¬های بی¬بدیلی را در زندگی فردی و اجتماعی انسان ایفاء نماید که از مهم ترین آنها می¬توان به تقویت باورهای اعتقادی، خود کنترلی درونی در برابر وسوسه¬های مجرمانه، مهار تمایلات و خواهش های نامشروع و نامعقول نفس، ایجاد روحیه همدلی و تعاون اجتماعی و...، اشاره نمود.

نویسنده: عبدالعلی عادلی
1392/4/17

برای مطالعه متن کامل مقاله
اینجا را کلیک کنید

طبقه بندی: مقالات علمی، 
کلیدواژه: نقش تربیتی روزه در پیشگیری از ناهنجاریهای اجتماعی، فوائد تربیتی روزه،
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان