سپاس از بازدید شما
تاریخ : سه شنبه 1391/05/10

گرد وخاک موترهای چند وزیر و نماینده پارلمان در شاهراه خراب و خاکی مالستان

پس از گذشت نزدیک به نیم قرن از سفر ظاهرشاه به مالستان و فراموش شدن خاطرات آن از اذهان عمومی مردم، بالاخره پای سه وزیر و مقام بلند پایه دولتی (وزیر هوانوردی و ترانسپورت، وزیر احیا و انکشاف دهات، وزیر فوائد و صحت عامه)، به همراه چهار نماینده پارلمان (دو نماینده از مالستان، یک نماینده از جاغوری و یک نماینده از قره باغ) در تاریخ 24/4/1391، به مالستان بازشد.

همکاران بخش داخل ما چنین گزارش داده اند که هیئت بلند پایه مذکور بعد از ظهر روز شنبه حوالی ساعت 3 عصر وارد بازار شنیده شدند. در حین ورود هیئت مهمان به بازار، مردم حصه اول مالستان با کشتن یک گاو و ابراز احساسات از آنان استقبال نمودند، سپس جلسه سخنرانی و گفتگوی متقابل در محل از قبل تدارک دیده شده دائر گردید. این جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز گردید، در ادامه، دو سرود توسط شاگردان لیسه های شنیده و تکامل خوانده شد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین آقای صالحی غیغانتو بیانیه ی خواسته ها، توقعات و نیازمندی های مردم مالستان را در حضور هیئت مهمان قرائت نمود. پس از آن وکیل محترم  مردم مالستان جناب آقای محمدعلی اخلاقی، مطالب کوتاهی را به منظور خیر مقدم و معارفه متقابل هیت مهمان و مردم مالستان ایراد فرمود.

  در ادامه جلسه، اولین سخنران محفل، «مهندس ویس احمد برمک» وزیر احیاء و انکشاف دهات بود که به ایراد سخن پرداخت. مهم ترین مطلب مورد اشاره ایشان در خصوص علت تعطیلی تعمیر شاهراه جاغوری مالستان بود که ایشان آن را مربوط به مؤسسه P.R.T دانست و متذکر شد کاری از دست او ساخته نبوده است.

دومین سخنران مجلس، وزیر فوائد و صحت عامه «انجنیر نجیب الله اوژن» بود.

سخنران پایانی محفل، «دکتر داوود علی نجفی»وزیر ترانسپورت و هوانوردی بود. ایشان در صحبت هایش دو نوید و وعده خدمت به مردم مالستان داد که عبارت بودند از فرستادن چندملی بس و راه اندازی این خدمت عامه  در مالستان و هم چنین اختصاص بودجه و امکانات جهت افتتاح یک زمین ورزشی.

این جلسه بزرگ، با دعای حجت الاسلام و المسلمین حاجی خلیلی شنیده، به پایان برده شد.

پس از این جلسه هیئت مهمان عازم ولسوالی مالستان «بازار مرادینه» شدند و برنامه مشابهی را نیز در آنجا دائر نمودند که تا بعد از نماز مغرب ادامه داشته است.      

تحلیل گران این پدیده را از دو منظر به تحلیل گرفته اند:

عده ای می گویند هدف از این سفرها، فقط ایجاد گرد و غبار در جاده های خراب و خاکی مالستان به منظور کور کردن چشم مردم برای رأی دادن کور کورانه در انتخابات های پیش رو است.

عده دیگر نیز گفته اند جایگاه سیاسی و اجتماعی مردم مالستان و تأثیر گذاری آنها در رویدادهای کلان کشور سبب گردیده این منطقه مورد توجه مقامات مسئول قرار گیرد و این سفرها به منظور ادای احترام به پیشگاه این مردم صورت بگیرد.

 واقعیت این است که سفر مقامات به ولسوالی های محروم نگهداشته شده مثل مالستان، زمانی قابل ستایش و استقبال است که پس از تکمیل پروژه های بازسازی و برای افتتاح بهره برداری از آنها باشد اما اگر برای وعده دادن و سرگرم نگهداشتن و امید وار کردن مردم به وعده های پوچ و کمپاینی باشد نه شیرین است بلکه بسیار تلخ، زننده و توهین آمیز است.

 همه می دانند که مهمترین واولین نیاز مالستان که الفبای باز سازی مالستان است باز سازی شاهراه خاکی نگهداشته شده مالستان و ساخت یک شفاخانه مرکزی و عمومی برای ولسوالی پرچمعیت مالستان است. حد اقل انتظار مردم مالستان این است که شاهراه بزرگ مالستان غزنی که مورد استفاده حدود یک ملیون جمعیت ولسوالیهای اجرستان, مالستان, جاغوری, قره باغ و ولایت ارزگان به سمت غزنی است بدون معطلی همانند دیگر شاهراههای افغانستان بازسازی و پخته شود. اما صد حیف که وزیر و وکیل صاحبا، تمام همت شان صرف راهیابی مجدد به سمت های شان می گردد و برای رفع نیازهای اولیه مردم  مالستان هیچ اقدام مثبتی صورت نمی گیرد.

در پایان برای مردم محروم و قهرمان مالستان آرزوی توفیق و سر بلندی داریم. 

«گروه مطالعاتی نگاه فردا» 


طبقه بندی: ولسوالی مالستان ،  سیاست و اجتماع، 
نشر توســط: گروه مطالعاتی نگاه فردا اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در دنباله اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در گوگل ریدر اشتراک گذاری در خوشمزه اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر ایمیل کردن این مطلب
آخرین مطالب
همایش مالستان
مجله نگاه فردا
ویژه نامه غزنی
ویژه نامه غزنی شناسی
رویدادهای مالستان
آب و هوای مالستان